Православен календар

Имиња

Следува список на православни имиња кои се во употреба во Македонија и пошироко. Во заграда е дадено потеклото на името. Списокот не е целосен и во него не се вклучени сите изведени форми на имињата, туку само првичната. На пример, отсуствува името Иван, затоа што тоа е изведено од името Јован, отсуствува името Гоце, затоа што е изведено од името Георгиј, и така натаму. Доколку Ве интересира некое име коешто не го наоѓате во овој список, побарајте го тука.

Машки

А

Б

В

Г

Д

Ѓ

  Е

  Ж

  З

  Ѕ

  И

  Ј

  К

  Л

  Љ

  М

  Н

  О

  П

  Р

  С

  Т

  У

  Ф

  Х

  Ц

  Ч

  Женски

  А

  Б

  В

  Г

  Д

  Ѓ

  Е

  Ж

  З

  Ѕ

  И

  Ј

  К

  Л

  Љ

  М

  Н

  О

  П

  Р

  С

  Т

  У

  Ф

  Х

  Ц

  Ч

   днсАвгуст 2019
   Ч119
   П220
   С321
   Н422
   П523
   В624
   С725
   Ч826
   П927
   С1028
   Н1129
   П1230
   В1331
   С141
   Ч152
   П163
   С174
   Н185
   П196
   В207
   С218
   Ч229
   П2310
   С2411
   Н2512
   П2613
   В2714
   С2815
   Ч2916
   П3017
   С3118
   Строг пост
   Масло
   Риба

   Без месо
   Пост
   Не се пости

   Правило на постот за денес:
   МаслоМасло
   текстови

   Што е тоа пост и зошто постиме?
   Што е именден и зошто го славиме?
   стрип
   Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
   Внеси го името
   или најави се со Facebook
   Список на православни имиња
   Испратете честитка за именден
   11
   стар
   стил
   Август
   24
   Август
   нов
   стил
   Саб., Успенски пост. Масло.
   Мч. архиѓакон Евпл (304); Прмчч. Теодор и Василиј Печерски (1098)
   денови.мк
   Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

   Поуки
   од Светите Отци

   Христијани, секогаш радувајте се, бидејќи злото, смртта, гревот, ѓаволот и адот се победени од страна на Христос. А кога сето тоа е победено, има ли во светот нешто што е способно да ја уништи нашата радост? Вие сте господа на таа вечна радост сè дури не му се предадете на гревот. Радоста кипе во нашите срца од Неговата вистина, љубов, Воскресение, од Црквата и Неговите светии. Радост кипе во нашите срца од мачењата за Него, од исмејувањата поради Него и смртта заради Него, бидејќи тие мачења ги запишуваат нашите имиња на небесата. На земјата не постои вистинска радост без победата над смртта, а победата над смртта не постои без Воскресението, а Воскресението - без Христа. Воскреснатиот Богочовек Христос, Основачот на Црквата, непрестано ја излева таа радост во душите на Своите следбеници преку Светите Таинства и добродетели... Нашата вера е наполнета со таа вечна радост, бидејќи радоста на верата во Христа е единствената вистинска радост за човекот.

   Преп. Јустин Поповиќ
   Толкување на 1Сол. 5

   Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
   Денови.мк
   © Денови.мк