Православен календар

Значење на името

Параскева

Женско име

Оригиналната форма на името е: Παρασκευή

Името е со грчко потекло.

Значење на името: зборот означува „подготовка“ и е ден за подготовка пред Сабатот, т.е. саботата, затоа денот петок на грчки се вика Παρασκευή. Словенската варијанта на ова име е Петка.

Во нашиот народ се прославуваат три различни светителки со ова име: преподобномаченичката Параскева (Петка) римска, пострадана во II век, маченичка Параскева (Петка) од Иконија, пострадана во III век и преподобната Параскева (Петка) од XI век, родена во близината на Цариград.

Именден

Преподобномаченичка Параскева (138-161) се празнува на 26 јули (по стар стил), т.е. 8 август (по нов стил).


Други светители со ова име се:

Сподели на твитер
днсМај 2024
С118
Ч219
П320
С421
Н522
П623
В724
С825
Ч926
П1027
С1128
Н1229
П1330
В141
С152
Ч163
П174
С185
Н196
П207
В218
С229
Ч2310
П2411
С2512
Н2613
П2714
В2815
С2916
Ч3017
П3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
ПостПост
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
16
стар
стил
Мај
29
Мај
нов
стил
Среда. Преполовение на Педесетница. Пост.
Преп. Теодор Освештен (368)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Бог ќе ги очисти твоите прегрешенија ако самиот ти секогаш бидеш незадоволен од себеси и се менуваш сè додека не го достигнеш совршенството.

Блаж. Августин
На посланието кон Партјаните. I. 7

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
Facebook app privacy policy
© Денови.мк