Православен календар

Значење на името

Јаков

Машко име

Оригиналната форма на името е: יַעֲקֹב (Јааков)

Името е со еврејско потекло.

Значење на името: „оној кој последува“, кој следи после некого, буквалното значење произлегува од еврејското ‏עקב‏‎ - пета (петица).

Споменот на Свети Јаков, брат Господов се слави и во првата недела по Рождеството Христово

Именден

Апостол Јаков, брат Господов по плот (околу 63) се празнува на 23 октомври (по стар стил), т.е. 5 ноември (по нов стил).


Други светители со ова име се:

Сподели на твитер
днсАприл 2023
С119
Н220
П321
В422
С523
Ч624
П725
С826
Н927
П1028
В1129
С1230
Ч1331
П141
С152
Н163
П174
В185
С196
Ч207
П218
С229
Н2310
П2411
В2512
С2613
Ч2714
П2815
С2916
Н3017
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
МаслоМасло
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
19
стар
стил
Март
1
Април
нов
стил
Саб., Велик Пост. Масло.
Мч-ци Хрисант и Дарија и други со нив пострадани (283)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Гревот го прави човек ранлив, а животот по Христа го прави смел.

Св. Јован Златоуст
За статуите, VIII.2

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк