Православен календар

Значење на името

Ермис

Машко име

Оригиналната форма на името е: Ἑρμῆς

Името е со грчко потекло.

Значење на името: од зборот ἕρμα што значи граничен камен.

Во грчката митологија Ермис (Хермес) е паганско божество на патувањето, трговијата, итроштината. Во христијанскиот свет името е прифатено преку апостолот Ерма.

Именден

Апостол од 70-те Ерма (I) се празнува на 31 мај (по стар стил), т.е. 13 јуни (по нов стил), 8 март (по стар стил), т.е. 21 март (по нов стил), 8 април (по стар стил), т.е. 21 април (по нов стил) и на 5 ноември (по стар стил), т.е. 18 ноември (по нов стил).


Други светители со ова име се:

Сподели на твитер
днсДекември 2023
П118
С219
Н320
П421
В522
С623
Ч724
П825
С926
Н1027
П1128
В1229
С1330
Ч141
П152
С163
Н174
П185
В196
С207
Ч218
П229
С2310
Н2411
П2512
В2613
С2714
Ч2815
П2916
С3017
Н3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
РибаРиба
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
19
стар
стил
Ноември
2
Декември
нов
стил
Саб., Божикен пост. Риба.
Прор. Авдиј (од 12-те) (IX п.Х.); Мч. Варлаам (304)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Никој никогаш нема да направи добро со помош на зло, затоа што при таквиот обид самиот ќе биде победен од злото. Спротивно на тоа - доброто го исправа злото.

Преп. Варсануфиј Велики
Раководство, 15

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
Facebook app privacy policy
© Денови.мк