Православен календар

Значење на името

Серафим

Машко име

Оригиналната форма на името е: שָׂרָף - (Сараф), мн. שְׂרָפִים (Серафим)

Името е со еврејско потекло.

Значење на името: Серафимите во Светото Писмо се спомнуваат неколку пати, тие се небесни битија, вид на Aнгели. Значењето на зборот е: огнени.

Именден

Преподобен Серафим Саровски, чудотворец (1833) се празнува на 2 јануари (по стар стил), т.е. 15 јануари (по нов стил) и на 19 јули (по стар стил), т.е. 1 август (по нов стил).


Други светители со ова име се:

Сподели на твитер
днсЈануари 2020
С119
Ч220
П321
С422
Н523
П624
В725
С826
Ч927
П1028
С1129
Н1230
П1331
В141
С152
Ч163
П174
С185
Н196
П207
В218
С229
Ч2310
П2411
С2512
Н2613
П2714
В2815
С2916
Ч3017
П3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
ПостПост
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
16
стар
стил
Јануари
29
Јануари
нов
стил
Среда. Пост.
Поклонение на чесните вериги на ап. Петар
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Секогаш кога грешиме се раѓаме од ѓаволот, а секогаш кога извршуваме добродетел се раѓаме од Бога.

Св. Јован Златоуст

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк