Православен календар

Значење на името

Исидор

Машко име

Оригиналната форма на името е: Ἰσίδωρος

Името е со грчко потекло.

Значење на името: дар од Исис. Исис е паганско египетско божество на здравјето, бракот и мудроста. Ова име е едно од оние имиња кои имаат паганско потекло, но бидејќи од најраните векови на христијанството постоеле христијански светители со тоа име - денес се поврзува со тие светители и се смета за христијанско име.

Именден

Преподобен Исидор Пелусиотски (околу 436-440) се празнува на 4 февруари (по стар стил), т.е. 17 февруари (по нов стил).


Други светители со ова име се:

Сподели на твитер
днсЈуни 2021
В119
С220
Ч321
П422
С523
Н624
П725
В826
С927
Ч1028
П1129
С1230
Н1331
П141
В152
С163
Ч174
П185
С196
Н207
П218
В229
С2310
Ч2411
П2512
С2613
Н2714
П2815
В2916
С3017
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
10
стар
стил
Јуни
23
Јуни
нов
стил
Среда. Не се пости.
Свмч. Тимотеј, еп. Пруски (363)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Блажена е смирената душа; неа ја љуби Господ. Највисоко од сите во смиреноста е Божјата Мајка, и затоа неа ја ублажуваат сите родови на земјата и ѝ служат сите небесни сили; таа Своја Мајката ни ја дал Господ да се застапува за нас и да ни помага.

Преп. Силуан Атонски
Списи, III.14

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк