Православен календар

Пеѓа Славни

Биографија

Предраг Икониќ, наречен Пеѓа Славни, е роден на 22 мај 1974 година во Сараево. Првиот стрип го објавил како средношколец во стрип фанзинот „Madcap“. Делувал во рамки на стрип-групата „New Art“, која издала и еден број на истоимениот фанзин. Денес живее и работи на Палами, Источно Сараево. Објавувал кратки стрипови, илустрации и карикатури во списанијата „Бумеранг“, „Еон“, „Секстаза“, „Бука“, „Пресинг“, „Стрип Пресинг“, „Ре“, „Жврљоскоп“, „Млад економист“, „Машинец“, „Филозоф“, „Правник“, „Билтен на машинијадата“, „Носорог“, „Парабелум“. Автор е на стрипот „Жорж Страшниот“ кој излегувал во електронска форма. Изложувал на многу групни изложби. По сценарио на Дејан Стоиљковиќ, работел на стрипот „Екстра Геџа – татко на суперхероји“. Со сценаристот Владимир Тадиќ работел на стрипот „Од револт“ кој излегува во електронска форма. Заедно со дваесетина други автори го уредил и нацртал стрип албумот „Сараевски атентат / Србите во Првата светска војна“, а заедно со Милан Младиќ го реализирал стрип албумот „Стрипказни“ кој се состои од стрипови според приказните на Петар Кочиќ. Активен член е на Здруженјието на стрип-автори на Република Српска и уредник на матичното списание „Парабелум“, кое има осум броеви до сега.Контакт

L.uomo.di.carta

Дела
днсСептември 2020
В119
С220
Ч321
П422
С523
Н624
П725
В826
С927
Ч1028
П1129
С1230
Н1331
П141
В152
С163
Ч174
П185
С196
Н207
П218
В229
С2310
Ч2411
П2512
С2613
Н2714
П2815
В2916
С3017
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
ПостПост
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
5
стар
стил
Септември
18
Септември
нов
стил
Петок. Пост.
Прор. Захарија и прав. Елисавета (I); Прмч. Атанасиј Брестски (1648)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Кога ќе посакаш да поучиш некого на добро, успокој го претходно телесно и испочитувај го со збор на љубов. Бидејќи ништо така не го тера човекот на срам и на отфрлање на порокот и на измена кон подобро како телесните добрини и уважувањето кое го гледа од твоја страна... потоа со љубов кажи му збор-два и не се распалувај кон него со гнев за да не види во тебе знаци на непријателство. Бидејќи љубовта не умее да се гневи и да се раздразнува.

Преп. Исаак Сирин
Поуки. 85, 57

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк