Православен календар

Преподобен Гаврил Лесновски

15 јануари (по стар стил)

Свети Гаврил Лесновски живеел во XI век. Се родил во местото Осиче, крај Крива Паланка. Потекнувал од семејство на богати и благородни родители кои долго време биле бездетни, та синот им се јавил како Божјо благоволение кон нив, по многуте молитви и солзи. Детето добило добро образование, и со Божја помош ги изучил „сите писанија“, и тоа на многу јазици, а Евангелието не го испуштал од рацете. Кога пораснал, родителите му нашле девојка од добар род, за да се ожени со неа. Тој тоа не го сакал и се молел на Бога да го запази девството. Девојката умрела пред да се земат, а Гаврил наследувајќи од родителите големо богатство, се замонашил. Основал манастир на Лесновската планина, близу до Кратово, а црквата ја посветил на светиот Архангел Михаил. Собрал монаси, поставил игумен и таму го оставил сиот свој имот. Тој самиот се оддалечил во планината во отшелнички живот. Се подвизувал со сеноќни бденија и деноноќни молитви и претрпел многу искушенија од демоните. Бог, во одговор на неговата вера, љубов и подвиг, уште во текот на животот го удостоил со дар на чудотворење. На тоа место поживеал 30 години, а потоа се вратил во манастирот каде што починал, на 15 јануари. 30 години по неговото упокојување, му се јавил на сон на еден руски монах по име Јосиф, кој се подвизувал во Софија, па тој заедно со софискиот митрополит отишле во Лесновскиот Манастир и ги нашле моштите на светителот, и ги поставиле за целивање во црквата. Од моштите постојано се источувале разни чуда и многу луѓе добиле исцеление. Кога Балканот беше нападнат од Турците, бугарскиот патријарх, за да ги заштити од уништување, ги пренел моштите во столицата на тогашното царство, во Трново, каде што останале до 1393 година, кога Трново паѓа под турска власт, и потоа им се губат трагите.

Сподели на твитер
днсЈануари 2019
В119
С220
Ч321
П422
С523
Н624
П725
В826
С927
Ч1028
П1129
С1230
Н1331
П141
В152
С163
Ч174
П185
С196
Н207
П218
В229
С2310
Ч2411
П2512
С2613
Н2714
П2815
В2916
С3017
Ч3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
3
стар
стил
Јануари
16
Јануари
нов
стил
Среда. Не се пости.
Прор. Малахиј (IV п.Х.); Мч. Гордиј (IV)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Не се смутувај, ако не ја чувствуваш во себе Љубовта Божја, но размислувај за Господа - дека е Он милостив, и воздржувај се од гревови, па благодатта Божја ќе те научи тебе.

Преп. Силуан Атонски
Писма IX.16

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк