Православен календар

Преподобни Јован и Гавриил Грузиски, Светогорци

12 јули (по стар стил)

Светиот Јован беше татко на преподобниот Ефтимиј Нов, Атонски. Беше прочуен велможа и роднина на грузискиот цар. Го остави светот и се оддалечи во еден од Имертинските манастири каде што прими схима. По некое време, премина на планината Олимп, и таму се подвизуваше. Се прослави со основање на Ивирскиот манастир на Света Гора, каде што стана игумен. Мирно се упокои во Господа во 1005 година. По неговата смрт, настојател стана преподобниот Ефтимиј, неговиот син. Преподобниот Гаврил беше родум од Грузија. Се подвизуваше во пределите на манастирот Ивирон на Света Гора. Заради својот возвишен живот, се удостои со видение, во кое Пресвета Богородица му заповеда да ги извести игуменот на манастирот, и монасите, дека таа сака да им ја даде својата икона за помош и застапништво. По нејзина заповед, старецот Гаврил беше должен со вера да зачекори по морските бранови и да ја земе иконата која самата дојде по морето. Преподобниот ги извести отците за чудесното видение. Настојатело и браќата излегоа на брегот, со молебни пеења, со свеќи и кадилници. Светиот старец ја исполни заповедта на Богомајката и без страв зачекори по водата, како по суво. Со благоволение ја зеде светата икона Богородична и ја донесе до брегот. Таа икона почна да се именува, според манастирот, Ивирска.

Сподели на твитер
днсМај 2024
С118
Ч219
П320
С421
Н522
П623
В724
С825
Ч926
П1027
С1128
Н1229
П1330
В141
С152
Ч163
П174
С185
Н196
П207
В218
С229
Ч2310
П2411
С2512
Н2613
П2714
В2815
С2916
Ч3017
П3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
7
стар
стил
Мај
20
Мај
нов
стил
Понеделник. Не се пости.
Спомен на јавувањето на небо на Крстот Господов, во Јерусалим (351); Мч. Акакиј стотник (303)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Заповедите Божји се повисоко од сите сокровишта на земјата. Оној којшто се здобил со нив, тој во себеси го наоѓа Бога.

Преп. Исаак Сирин
Поуки. 57

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
Facebook app privacy policy
© Денови.мк