Православен календар

Света Касијана химнограф

7 септември (по стар стил)

Преподобната Касијана живееше во 9 век, во Цариград, во времето на иконоборецот цар Теофил. Потекнуваше од видно семејство и се имаше стекнато со високо образование. Основа манастир во Цариград каде што стана игуманија, по вдахновение од нејзниот духовен отец, светиот Теодор Студит. Од царот иконоборец претрпе прогони и камшикување, поради тоа што не сакаше да молчи и да не зборува против ереста на иконоборството. Позната е како химнограф на Црквата и е единствена жена чиишто дела се користат во православното богослужење. Нејзини творби се канонот на Велика Сабота и дел од стихирите на Рождеството Христово, на Рождеството на Претечата и на други празници.

Сподели на твитер
днсСептември 2020
В119
С220
Ч321
П422
С523
Н624
П725
В826
С927
Ч1028
П1129
С1230
Н1331
П141
В152
С163
Ч174
П185
С196
Н207
П218
В229
С2310
Ч2411
П2512
С2613
Н2714
П2815
В2916
С3017
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
8
стар
стил
Септември
21
Септември
нов
стил
Понеделник. Не се пости.
Рождество на Пресвета Богородица
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Ако на некого му го злопамтиш, тогаш моли се за него; и со молитва одделувајќи ја тагата од сеќавањето за злото коешто ти го направил, ќе ги сопреш движењата на страстите; а станувајќи дружељубив и човекољубив, совршено ќе ја изгониш таа страст од душата. Кога некој друг ти се лути, биди кон него ласкав, смирен и однесувај се кон него со добро и ќе го избавиш од страста.

Преп. Максим Исповедник
Поглавја љубовта. 3. 90

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк