Православен календар

Свети Варлаам Охридски

28 мај (по стар стил)

Сведоштвата за овој архијереј и Христов маченик се оскудни. Се знае дека беше Охридски архиепископ. При една своја обиколка, пострада за вистината, во градот Велес. Таму беше жестоко убиен – прободен со јатаган – од месните Турци, а телото му беше фрлено во реката Вардар. Поради страв од казна од Турците, телото на светиот маченик остана во реката цела седмица. Водата го однесе до едно село, на два часа пеш од Велес, каде што го најде еден рибар, откако имаше видение на сон. Тој го изведе и го пренесе во селската црква, сакајќи да го погребе во дворот. Но, на сон му се јави самиот Архиепископ Варлаам и му рече: „Погреби ме во олтарот, внатре во црквата, бидејќи јас за Црквата пострадав и умрев“. Со помош на други благочестви христијани, рибарот ги погреба земните остатоци на маченикот. При спуштањето на телото во гробот, тие се судрија со потешкотија, бидејќи никој не можеше да го подигне телото. Дури откако најдоа тројца праведни и достојни мажи, успеаја да го положат во гробот. По една година, на еден епископ во сон му се јави маченикот Варлаам и у порача да му ги пренесат моштите во Охрид, во седиштето на архиепископијата. Верниците со потплатување на турските власти успеаја да добијат дозвола и да ги пренесат моштите на архиепископот. Телото му го најдоа здраво, раните од бодежите беа зацелени и од нив се излеваше благоухано миро. Го пренесоа и погребаа во Охрид.

Сподели на твитер
днсЈули 2024
П118
В219
С320
Ч421
П522
С623
Н724
П825
В926
С1027
Ч1128
П1229
С1330
Н141
П152
В163
С174
Ч185
П196
С207
Н218
П229
В2310
С2411
Ч2512
П2613
С2714
Н2815
П2916
В3017
С3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
3
стар
стил
Јули
16
Јули
нов
стил
Вторник. Не се пости.
Мч. Јакинт (108); +Пренос на моштите на св. Филип, митр. Московски (1652)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Гордоста не ѝ дава на душата да стапи на патот на верата. На неверникот јас му давам ваков совет – нека рече: Господи, ако Ти постоиш, просветли ме и ќе Ти служам со целото срце и душа.“ И за таквата смирена мисла, и спремноста да Му се послужи на Бога, Господ задолжително ќе го просветли... И тогаш душата ќе го почувствува Господа; ќе почувствува дека Господ ѝ простил и ја љуби, и од опит ќе познае и благодатта на Светиот Дух во душата ќе сведочи спасение, и таа ќе посака да извика кон сиот свет: „колку многу нè љуби Господ.“

Преп. Силуан Атонски. Писма, III.6.

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
Facebook app privacy policy
© Денови.мк