Православен календар

Светиот свештеномаченик Картериј

8 јануари (по стар стил)

Свети Картериј живеел во времето кога царувал императорот Диоклецијан. Тој бил свештеник и учител на христовата вера во Кесарија Кападокијска, во времето на управувањето на прокураторот Урван. Тој изградил храм Божји, собрал околу себе многубројна паства која ја поучувал да го почитува Христа со Отецот и Светиот Дух како Единствен вистинит Бог. Ревносниот служител Христов бил наклеветен пред прокураторот, и затоа се скрил. Но, Господ му се јавил и му рекол: „Картериј, оди и застани пред прокураторот, Јас ќе бидам со тебе. Ти претстои многу да пострадаш заради Моето име, но многумина преку тебе ќе поверуваат и ќе се спасат.“ Светителот се исполнил со голема радост, Му заблагодарил на Господа и го известил прокураторот каде живее, па го фатиле и го ставиле во затвор. Кога бил изведен пред прокураторот, му било наредено да принесе жртва пред Серапис (египетско божество што се почитувало и во Римската империја). Но, по молитвата на светителот, статуата на лажниот бог се срушила на земја. Тогаш, по заповед на прокураторот, 16 војници почнале да го бијат со палки исповедникот Христов, откако четворица од нив го легнале на земја. Потоа, мачителите го обесиле светиот Картериј на дрво и му ги извадиле ноктите на рацете и нозете, а телото му го растргнувале со железни куки. Но, на маченикот му се јавил Ангел Господов и му ги излекувал раните, па тој останал неповреден по тие тешки измачувања. Мачителот заповедал да го симнат од дрво, да му ги прободат стапалата со железни прачки и да му стават на градите вжештено железо и да го седнат на вжештена железна столица, а со прачките да му ги истегнуваат нозете. После тие тешки мачења, маченикот бил фрлен во затворот. Вечерта му се јавил Господ Исус Христос, го исцелил и го ослободил од веригите и го извел од затворот. Кога луѓето го виделе маченикот исцелен од сите тешки рани кои му биле нанесени, поверувале во Бога и почнале да се крстат, добивајќи истовремено исцелување од болестите од кои страдале. Мачителите повторно го фатиле Картериј и повторно го измачувале: на нозете му биле обесени тешки камења, бил биен со палки по стомакот, го гореле со оган и на раните му ставале сулфур и смола. Во устата му ставале стопено олово, а на главата вжештен шлем. На крај, го фрлиле во оган, но маченикот пеејќи благодарствени песни излегол неповреден од огнот. Тогаш еден евреин, кој присуствувал на мачењето, се разгневил и фрлил копје кон него, нанесувајќи му смртоносен удар во ребрата. Од раната на светиот маченик излегла голема количина вода, а потоа и крв и маченикот Христов Му ја предал на Бога својата света душа.

Сподели на твитер
днсЈануари 2019
В119
С220
Ч321
П422
С523
Н624
П725
В826
С927
Ч1028
П1129
С1230
Н1331
П141
В152
С163
Ч174
П185
С196
Н207
П218
В229
С2310
Ч2411
П2512
С2613
Н2714
П2815
В2916
С3017
Ч3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
3
стар
стил
Јануари
16
Јануари
нов
стил
Среда. Не се пости.
Прор. Малахиј (IV п.Х.); Мч. Гордиј (IV)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Светото Писмо нè приведува кон Бога и ни го открива патот кон Богопознанието.

Св. Јован Златоуст
Беседи на Евангелието според Јована, 59.2

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк