Православен календар

Значење на името

Параскева

Женско име

Оригиналната форма на името е: Παρασκευή

Името е со грчко потекло.

Значење на името: зборот означува „подготовка“ и е ден за подготовка пред Сабатот, т.е. саботата, затоа денот петок на грчки се вика Παρασκευή. Словенската варијанта на ова име е Петка.

Во нашиот народ се прославуваат три различни светителки со ова име: преподобномаченичката Параскева (Петка) римска, пострадана во II век, маченичка Параскева (Петка) од Иконија, пострадана во III век и преподобната Параскева (Петка) од XI век, родена во близината на Цариград.

Именден

Преподобномаченичка Параскева (138-161) се празнува на 26 јули (по стар стил), т.е. 8 август (по нов стил).


Други светители со ова име се:

Сподели на твитер
днсФевруари 2024
Ч119
П220
С321
Н422
П523
В624
С725
Ч826
П927
С1028
Н1129
П1230
В1331
С141
Ч152
П163
С174
Н185
П196
В207
С218
Ч229
П2310
С2411
Н2512
П2613
В2714
С2815
Ч2916
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
13
стар
стил
Февруари
26
Февруари
нов
стил
Понеделник. Не се пости.
Преп. Мартинијан (V); Преп. Зои и Фотина (V); Св. Симеон Мироточив (1200)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Унесреќен и за жалење е оној којшто е далеку од љубовта. Тој ги поминува своите денови во бладање, оддалечен од Бога, лишен од светлината и живее во темнина. Во кого ја нема љубовта Христова, тој Му е непријател на Христа. Тој оди во темнина и лесно станува плен на секој грев.

Преп. Ефрем Сирин
Слово за добродетелите и пороците

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
Facebook app privacy policy
© Денови.мк