Православен календар

Светите Акила и Прискила

13 февруари (по стар стил)

Светите апостоли Акила и Прискила беа сопружници, јудејци од Мала Азија. Престојуваа во Коринт занимавајќи се со изработка на шатори, водејќи добродетелен и благочестив живот. Кога апостолот Павел го посети Коринт за да го проповеда Евангелието, овие сопружници му пружија топло гостопримство. Тие поверуваа во Господа Иисуса Христа слушајќи ја проповедта на Павел и се крстија. Апостолот Павел толку бил толку впечатлен од нивните добродетели и христијанските дела, што ги спомнува во своите посланија. Подоцна, гонителите на христијанството ги фатија и ги погубија со отсекување на главите овие светители, кои на апостолското дело му го приброија и мачеништвото.

Сподели на твитер
днсФевруари 2021
П119
В220
С321
Ч422
П523
С624
Н725
П826
В927
С1028
Ч1129
П1230
С1331
Н141
П152
В163
С174
Ч185
П196
С207
Н218
П229
В2310
С2411
Ч2512
П2613
С2714
Н2815
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
12
стар
стил
Февруари
25
Февруари
нов
стил
Четврток. Не се пости.
Св. Мелетиј, архиеп. Антиохијски; +Св. Алексеј, митр. Московски (1378); Новомч. Христо (1748)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Какво и да те постигне огорчение, каква и да ти се случи непријатност, речи си: „ќе го претрпам тоа заради Исуса Христа!“, и ќе ти биде полесно. Бидејќи името на Исуса Христа е силно. При него сите непријатности се стишуваат, бесовите исчезнуваат. Се стишува и непријатноста која ти се случува, се успокојува и твоето малодушие.

Преп. Антониј Оптински

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк