Православен календар

Светиот свештеномаченик Петар, архиепископ Александриски

25 ноември (по стар стил)

Ученик и следбеник на светиот Теона, александрискиот епископ. Некое време беше учител во прочуената философска школа на Ориген. На архиепископскиот престол стапи во 299 година, а маченички заврши на гробот на свети апостол Марко во 311 година. Со Црквата управуваше во претешко време, кога над верните насилствуваа однадвор неверниците, а однатре еретиците. Во негово време во Александрија пострадаа шестотини и седумдесет христијани. Често цели семејства беа изведувани на губилиште и погубувани. Во тоа време нечестивиот Ариј ги смутуваше верните со своето криво учење. Свети Петар го одлачи од Црквата и го проколна за во овој и во оној свет. Во затворот на овој светител му се јави Господ.

Сподели на твитер
днсМај 2022
Н118
П219
В320
С421
Ч522
П623
С724
Н825
П926
В1027
С1128
Ч1229
П1330
С141
Н152
П163
В174
С185
Ч196
П207
С218
Н229
П2310
В2411
С2512
Ч2613
П2714
С2815
Н2916
П3017
В3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
15
стар
стил
Мај
28
Мај
нов
стил
Сабота. Не се пости.
Преп. Пахомиј Велики (348); Св. Ахилиј Лариски (IV); Св. Исаија, еп. Ростовски (1090)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Браќа и сестри! Семилостивиот Бог сака сите да бидеме среќни, и во овој живот и во идниот. Поради тоа Он ја основал Својата света Црква, за да нè очистува од гревовите, да нè осветува, да нè помирува со Него и да ни подари небесен благослов. Во Црквата секогаш се отворени прегратките за сите. Да поитаме кон нив и сите ние на кои совеста ни тежи. Да поитаме и Црквата ќе го подигне нашиот товар, ќе ни подари слобода пред Бога, ќе го наполни нашето срце со среќа и блаженство.

Св. Нектариј Егински
Пат кон среќата, 1

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк