Православен календар

Преподобномаченици Евнувиј, Паисиј и Аверкиј Пречистански

27 март (по стар стил)

Кон средината на XVI век, монашкото братство од манастирот „Воведение на Пресвета Богородица – Пречиста“, во Кичево, стана вистинска утеха и крепост за напатениот народ, кој страдаше под тешкото османлиско ропство. Гласот за нивната слава и духовна сила допре и до злонамерните Агарјани, па тие на 27 март 1558 година со сета своја јарост се упатија кон светата Богородична обител. Браќата заедно со присутните мирјани беа собрани, како и обично, во храмот на заедничка Литургија. За време на херувимската песна, отец Аверкиј, кој мораше да исполни некое послушание надвор, втрча во храмот и извести дека кон манастирот се приближува многуброен, насилнички османлиски аскер. Тогаш преподобниот старец Евнувиј, заедно со уште двајца монаси Паисиј и Аверкиј, подготвени да примат маченички венец, останаа во манастирот, а останатите монаси и мирјани заминаа во шумата и таму пронајдоа безбедно место за да ја довршат Литургијата. По службата, откако се уверија дека Агарјаните беа заминати, монасите се вратија и тука затекнаа страшна и тажна глетка: сè беше уништено, храмот беше во пламен, а на местото Господинец, близу манастирската чешма, лежеа телата на тројцата маченици. Откако непоколебливо одбија да се приклонат кон иноверното учење и пред разбеснетите Агарјани ја исповедаа својата силна вера во Спасителот Христос, тие беа страшно измачувани и примиле маченички венец. Со силното молитвено застапништво на светите тројца преподобномаченици и под покровителство на Пресвета Богородица, светата обител не се распушти, туку продолжи со својата монашко-просветна дејност и за шест години беше соѕидан нов храм од камен.

Сподели на твитер
днсЈули 2024
П118
В219
С320
Ч421
П522
С623
Н724
П825
В926
С1027
Ч1128
П1229
С1330
Н141
П152
В163
С174
Ч185
П196
С207
Н218
П229
В2310
С2411
Ч2512
П2613
С2714
Н2815
П2916
В3017
С3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
РибаРиба
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
29
стар
стил
Јуни
12
Јули
нов
стил
Петок. Риба.
Славни апостоли
Петар и Павел (67)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Многу богати и силни скапо би платиле за да го видат Господа или Неговата Пречиста Мајка, но не се јавува Бог заради богатството, туку заради смирената душа... Секој последен бедник може да се смири и да го познае Бога. Не се потребни ни пари, ни имот за да се познае Бог, туку само смирение.

Преп. Силуан Атонски
Записи I.11,21

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
Facebook app privacy policy
© Денови.мк