Православен календар

Света маченичка Севастијана

16 септември (по стар стил)

Светата маченичка Севастијана беше ученичка на апостолот Павел. Во време на прогонот на христијаните од императорот Домицијан (81-96) таа беше судена од управителот Георгиј во градот Маркианопол, во Мизија. Севастијана цврсто ја исповедаше својата вера во Христа и заради тоа беше подложена на жестоки измачувања. Најпрвин ја биеја, а потоа ја фрлија во запалена печка, од којашто таа излезе неповредена. Потоа ја пратија во градот Хераклеа каде што беше повторно судена. Управникот Помпијан заповеда да ја обесат Севастијана на дрво и да ѝ го стругаат телото. Маченичката остана непоколеблива во својата вера. Тогаш управникот заповеда да ја предадат да биде изедена од ѕверови. Но, Господ повторно ја заштити маченичката, та дивите животни не се ни допреа до неа. На крај, управникот нареди таа да биде обезглавена. Нејзиното тело беше фрлено во море, а Ангелите го пренесоа на островот Родос.

Сподели на твитер
днсАприл 2024
П119
В220
С321
Ч422
П523
С624
Н725
П826
В927
С1028
Ч1129
П1230
С1331
Н141
П152
В163
С174
Ч185
П196
С207
Н218
П229
В2310
С2411
Ч2512
П2613
С2714
Н2815
П2916
В3017
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
МаслоМасло
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
8
стар
стил
Април
21
Април
нов
стил
Недела на света Марија Египетска, Велик Пост. Масло.
Ап. од 70-те Иродион, Агав, Асинкрит, Руф, Флегонт и други со нив (I)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Духовниот отец како столб го укажува патот којшто треба сами да го изодиме. Ако духовниот отец укаже, а ученикот самиот не се движи, тогаш тој никаде нема да стигне, а ќе згние покрај тој столб.

Преп. Никон Оптински

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
Facebook app privacy policy
© Денови.мк