Православен календар

Света маченичка Мелитина

16 септември (по стар стил)

Светата маченичка Мелитина живееше во градот Маркианопол (денешен Девња, во Бугарија), во времето на императорот Антонин Пиј (138-161). Таа беше ревносна христијанка и Господ ја беше благословил со дарот на чудотворството. Со силата на молитвата таа ги сруши идолите на Аполон и Херкул. Нејзината пламена проповед обрати многу незнабошци кон Христа. Помеѓу нив беше и сопругата на началникот на градот Маркианопол. Кога тој дозна за тоа, ја осуди светата Мелитина на смрт, и таа беше обезглавена. Враќајќи се кон својата татковина, македонецот Акакиј благоговејно го зеде телото на светата Мелитина со намера да ја погреба во Македонија. Но, по пат Акакиј се разболе и умре. Коработ со којшто патуваше застана на островот Лемнос и таму беше погребано телото на светата Мелитина, а до неа и Акакиј.

Сподели на твитер
днсСептември 2021
С119
Ч220
П321
С422
Н523
П624
В725
С826
Ч927
П1028
С1129
Н1230
П1331
В141
С152
Ч163
П174
С185
Н196
П207
В218
С229
Ч2310
П2411
С2512
Н2613
П2714
В2815
С2916
Ч3017
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
8
стар
стил
Септември
21
Септември
нов
стил
Вторник. Не се пости.
Рождество на Пресвета Богородица
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Само верата во тоа дека не се сведува сè на нашето земно постоење тука, ни дава сили да не се закачуваме за нашиот малкузначаен живот и поради неговото зачувување да се впуштиме во секаква подлост, нискост и унижување... Дејствително слободен може да биде само човек кој длабоко и искрено верува. Зависноста од Господа Бога е единствената зависност којашто не го унижува човекот и не го претвора во беден роб, туку напротив - го возвишува.

мч. Александар Медем
Писмо кон синот, 1922 год.

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк