Православен календар

Свети Константин Кавасила, Архиепископ Охридски

18 октомври (по стар стил)

Свети Константин Кавасила се живееше во бурна епоха на постојани војни и борби за превласт меѓу христијанските владетели на распарченото Источно Римско Царство. Се роди во Драч, во познатото семејство Кавасила. Како припадник на благороднички род, Константин уште од младоста се стекна со солидно високо образование, како во областа на световните науки така и во сферата на духовните знаења. Околу 1220 година беше ракоположен за Струмички епископ. На струмичката катедра напиша два молебни канона за светите Петнаесет Тивериополски маченици, кои се негови први химнографски творби. Благодарение на неговата посветеност во служењето на народот Божји во Струмичката епархија, беше забележан духовен процут на епархијата, за што епископот Константин беше пофален од самиот архиепископ Охридски, Димитриј Хоматијан. Како ревносен пастир, свети Константин набргу беше поставен со митрополитско достоинство во градот Драч. На митрополитската катедра во својот роден град остана сè до неговиот избор за Охридски архиепископ, малку пред 1250 година. Како архиепископ, состави еден молебен канон за свети Климент Охридски и два во чест на свети Наум Охридски. Поради бурните политички премрежја кои следеа по Четвртата крстоносна војна и падот на Константинопол под власта на Латините, во 1257 година архиепископот Константин Кавасила беше заробен и затворен од страна на Никејскиот император Теодор Ласкарис. Во 1259 беше ослободен од страна на Михаил Палеолог, наследникот на Теодор Ласкарис на тронот, и вратен на Охридскиот престол. Свети Константин Кавасила се упокои во Охрид на 18 октомври, предавајќи ја својата душа во рацете Христови.

Сподели на твитер
днсАприл 2024
П119
В220
С321
Ч422
П523
С624
Н725
П826
В927
С1028
Ч1129
П1230
С1331
Н141
П152
В163
С174
Ч185
П196
С207
Н218
П229
В2310
С2411
Ч2512
П2613
С2714
Н2815
П2916
В3017
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Строг постСтрог пост
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
12
стар
стил
Април
25
Април
нов
стил
Чет., Велик Пост. Строг пост.
Преп. Василиј исп., еп. Париски (754); Свмч. Зинон, еп. Вероникијски (260)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Оној што во своето срце гледа траги на омраза кон некој човек заради некој негов грев, совршено ѝ е туѓ на љубовта кон Бога. Бидејќи љубовта кон Бога совршено не трпи омраза кон човекот.

Преп. Максим Исповедник
Поглавја за љубовта, 1.15

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
Facebook app privacy policy
© Денови.мк