Православен календар

Свети Ефрем, патријарх српски

15 јуни (по стар стил)

Роден во Трново, Бугарија. Беше син на свештеник и од рана возраст тежнееше кон духовен и подвижнички живот. Кога родителите сакаа да го женат, тој избега на Света Гора. Живееше во манастирот Хиландар, а потоа во Зограф, за на крај да се подвизува на самата планина Атос. Поради наездата на Турците, се врати од Света Гора и се насели во манастир близу Пловдив, а подоцна замина во испосница во близина на манастирот Дечани. По упокоението на патријархот Сава, во 1375 година, се јавија многу кандидати за патријаршискиот трон, но соборот на српските архијереи неочекувано го избра за патријарх преподобниот испосник Ефрем, кој горко заплака кога ја чу неочекуваната вест, но не можеше да го откаже изборот. Во 1382 година повторно се повлече во испосништво, предавајќи му го патријаршискиот престол на Спиридон. По смртта на Спиридон, во 1389 година, повторно се врати на патријаршиската должност. Ја управуваше српската црква во тешкото време на косовската пропаст, па сè до изборот на патријархот Даниил во 1392 година, кога повторно се пресели во испосница, во околината на Пеќ. Мирно се упокои во 1399 година, на 88 годишна возраст, и се пресели кај Господа, кого го љубеше. Седум години по неговата смрт, неговите мошти беа најдени нетлени и сега се наоѓаат во манастирот во Пеќ.

Сподели на твитер
днсЈуни 2023
Ч119
П220
С321
Н422
П523
В624
С725
Ч826
П927
С1028
Н1129
П1230
В1331
С141
Ч152
П163
С174
Н185
П196
В207
С218
Ч229
П2310
С2411
Н2512
П2613
В2714
С2815
Ч2916
П3017
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
21
стар
стил
Мај
3
Јуни
нов
стил
Сабота. Задушница. Не се пости.
+Рамноап. цар Константин (337) и неговата мајка царица Елена (327)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Секој којшто Го љуби Бога во време на скрб и искушенија се покажува како трпелив и непоколеблив, и оној којшто мажествено ги претрпува, станува силен и послушен на Бога, а оној којшто тргнал по патот на следењето на Божјата волјата, тој ја победил својата природна слабост. Спротивно на тоа, оној којшто не го сознава своето бессилие, тој е горд и не е склон кон да ѝ се потчинува на волјата Господова; а кој не ѝ се потчинува и се надева само на своите сили, тој не добива сила и помош од Бога, а неукрепен во духот, не може да стане трпелив. Оној што нема да ги истрпи неволјите и скрбта, тој нема вера, а кој нема вера тој не Го љуби Бога.

Преп. Алексиј Сенакскиј
За скрбта

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
Facebook app privacy policy
© Денови.мк