Православен календар

Свети маченик Лазар, кнез српски

15 јуни (по стар стил)

Еден од српските великани кои владееја со српското царство после цар Душан. Праќаше делегации во Цариград, заедно со монахот Исаија, да моли за симнување на анатемата од српскиот народ. Се бореше против турските сили во неколку наврати. На крајот, се судри на Косово поле во 1389 година, на 15 јуни, со турскиот цар Амурат, каде што беше посечен. Телото му е пренесено и погребано во неговата задужбина Раваница кај Ќуприја, а подоцна е пренесено од таму во Раваница сремска, од каде што, за време на Втората светска војна, е пренесено во Белград и положено во Соборната црква. Ги обнови манастирите Хиландар и Горњак; ја подигна Раваница и Лазарица; беше ктитор на рускиот манастир Пантелејмон, како и на многу други цркви и манастири. Денес неговите мошти се наоѓаат во манастирот Раваница, каде нетлено почива и им пружа утеха и исцеление на сите оние кои му се обраќаат со молитва.

Сподели на твитер
днсЈуни 2021
В119
С220
Ч321
П422
С523
Н624
П725
В826
С927
Ч1028
П1129
С1230
Н1331
П141
В152
С163
Ч174
П185
С196
Н207
П218
В229
С2310
Ч2411
П2512
С2613
Н2714
П2815
В2916
С3017
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
8
стар
стил
Јуни
21
Јуни
нов
стил
Понеделник. Не се пости.
Ден на Светиот Дух
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Црквата Христова е една, света, вселенска и апостолска. Таа е духовно тело чија глава е Исус Христос, со единиот Свет Дух Кој пребива во неа. Помесните одделни Цркви се членови на Вселенската Црква, и тие - како гранки на едно дрво - се хранат од ист корен и исти течности. Таа се нарекува света затоа што е осветена од светото Слово, со делата, жртвата и страдањата на нејзиниот Основател Исус Христос, на коишто Он пошол за да ги спаси луѓето и да ги приведе кон светоста. Црквата се нарекува Вселенска затоа што не е ограничена ни со место, ни со време, ни со народ, ни со јазик. Таа се обраќа кон цело човештво. Православната Црква е наречена апостолска затоа што духот, учењето и трудовите на апостолите Христови се во полнота зачувани во неа.

Св. Николај Охридски
Катехизис

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк