Православен календар

Свети Колумба Јонски, просветител на Шкотска

9 јуни (по стар стил)

Потекнува од кралски род. Уште како дете беше воспитуван во христијанската вера. Кога порасна, се насели во манастирот на свети Финтан, каде што живееја и се подвизуваа многу прочуени старци од Ирска. Додека живееше во Ирска, Колумба основа неколку манастири. Во 561 година започна крвавата битка меѓу Врховниот ирски владетел Диармајд и полубратот на Колумба, Ајнмир, кој управуваше со северен Олстер. Ајнмир и неговите сојузници победија, по молитвите на светиот Колумба, а од своите редови загубија само еден војник, додека војската на Диармајд имаше загуба од 3.000 војници. Колумба основа манастир на островот Јона во 563 година, кој подоцна стана центар за христијанизацијата на Шкотска. Од тука, заедно со своите соподвижници, Колумба се упати на разни страни низ Шкотска, за да го проповеда Евангелието, градеше цркви и основаше монашки заедници, кои подоцна станаа нови центри за христијанизација. Во Шкотска помина 33 години, основа неколку манастири и ги преобрати во христијанството поголемиот дел од северните и јужните Пикти.

Сподели на твитер
днсЈануари 2022
С119
Н220
П321
В422
С523
Ч624
П725
С826
Н927
П1028
В1129
С1230
Ч1331
П141
С152
Н163
П174
В185
С196
Ч207
П218
С229
Н2310
П2411
В2512
С2613
Ч2714
П2815
С2916
Н3017
П3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
11
стар
стил
Јануари
24
Јануари
нов
стил
Понеделник. Не се пости.
+Преп. Теодосиј Велики, основач на општежитијата (529)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Постот, молитвата, милостината и сите други христијански дела сами по себе си добри, но целта на христијанскиот живот не се состои само во нивното извршување. Вистинската цел на нашиот христијански живот е здобивање на Светиот Дух Божји. Постот, молитвата, милостината и секое добро направено поради Христа се средства за добивање на Светиот Дух. Забележете дека само она добро дело кое се извршува поради Христа ни принесува плодови на Светиот Духот, а сè што не е направено поради Христа, дури и да е добро, не ни носи награда во идниот век, а и во овдешниот живот не дава благодат Божја. Ете зошто нашиот Господ Исус Христос рекол: „Кој не собира со Мене, тој растура“ (Мт. 12. 30).

Преп. Серафим Саровски
Беседа за целта на христијанскиот живот

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк