Православен календар

Светите Акила и Прискила

13 февруари (по стар стил)

Светите апостоли Акила и Прискила беа сопружници, јудејци од Мала Азија. Престојуваа во Коринт занимавајќи се со изработка на шатори, водејќи добродетелен и благочестив живот. Кога апостолот Павел го посети Коринт за да го проповеда Евангелието, овие сопружници му пружија топло гостопримство. Тие поверуваа во Господа Иисуса Христа слушајќи ја проповедта на Павел и се крстија. Апостолот Павел толку бил толку впечатлен од нивните добродетели и христијанските дела, што ги спомнува во своите посланија. Подоцна, гонителите на христијанството ги фатија и ги погубија со отсекување на главите овие светители, кои на апостолското дело му го приброија и мачеништвото.

Сподели на твитер
днсФевруари 2024
Ч119
П220
С321
Н422
П523
В624
С725
Ч826
П927
С1028
Н1129
П1230
В1331
С141
Ч152
П163
С174
Н185
П196
В207
С218
Ч229
П2310
С2411
Н2512
П2613
В2714
С2815
Ч2916
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
14
стар
стил
Февруари
27
Февруари
нов
стил
Вторник. Не се пости.
+Рамноап. Кирил, учител Словенски (869); Преп. Авксентиј (470)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Страст – тоа е противприродно движење на душата или заради неразумна љубов, или заради безрасудна омраза кон нешто материјално. Може да биде или неразумна љубов (кон јадења, кон жени, кон богатство, кон светска слава, или кон нешто друго чувствено), или пак безрасудна омраза кон некого поради нешто од горенаведеното.

Преп. Максим Исповедник, За љубовта, 2.16

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
Facebook app privacy policy
© Денови.мк