Православен календар

Свети Ефтимиј Трновски

20 јануари (по стар стил)

Ревнител на духовното просветлување на Бугарија и заштитник на исихазмот. Рано му се посвети себеси на Бога и прими монашки потстриг. Во младешките години неколку години помина во Константинопол и на Света Гора каде се подвизуваше под раководство на опитни старци. Се врати во татковината и се насели во една пештера недалеку од Трново. Наскоро околу него се собраа ревносни ученици и се оформи цел манастир, кој со текот на времето се претвори во огниште на просвета и чист духовен живот. Тука светиот Ефтимиј се посвети на исправање на словенскиот текст на свештените и богослужбени книги, споредувајќи ги со грчките изворници, преведе и други текстови и пишуваше житија и пофални слова. Славата на свети Ефтимиј како голем молитвеник, строг подвижник, посветен и вдахновен проповедник го доведе до патријаршискиот престол на Бугарската Црква во 1375 година. Татковски се грижеше за посветеното му духовно стадо, успешно се бореше со богомилската ерес и со лажните учења на следбениците на Варлаам и Акиндин. Во 1393 година Бугарија падна под Отоманска власт. Во време на борбата свети Ефтимиј смело дојде кај Турците барајќи мир. Турците не се осмелија да посегнат по животот на светителот. По поробувањето, Ефтимиј со указ од султанот беше испратен во заточение во Тракија каде што продолжи да проповеда и да ги храбри своите сонародници да не го примаат исламот. Се упокои околу 1403 година.

Сподели на твитер
днсНоември 2022
В119
С220
Ч321
П422
С523
Н624
П725
В826
С927
Ч1028
П1129
С1230
Н1331
П141
В152
С163
Ч174
П185
С196
Н207
П218
В229
С2310
Ч2411
П2512
С2613
Н2714
П2815
В2916
С3017
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
МаслоМасло
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
16
стар
стил
Ноември
29
Ноември
нов
стил
Вто., Божикен пост. Масло.
+Апостол и евангелист Матеј (60)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Кога започнуваш да го читаш или да го слушаш Светото Писмо помоли Му се на Бога вака: „Господе Исусе Христе отвори ги ушите и очите на моето срце за да ги чујам Твоите зборови и да ги разберам, и да ја исполнам волјата Твоја.“ Секогаш така моли Му се на Бога за да го просветли твојот ум и да ти ја открие силата на Своите зборови. Многумина кои се надевале на својот разум паднале во заблуда.

Преп. Ефрем Сирин

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк