Православен календар

Свети Олаф, крал на Норвешка

29 јули (по стар стил)

Еден од последните западни светци, пред големата шизма, кои се почитувани и во Православната Црква. Роден во 995 година, а Крштение прими во 1013 година. Склучи мир со Шведска и Данска и за главно дело го зеде распространувањето на христијанството во Норвешка. Ја подигна првата православна црква во Тронхајм, во чест на Светиот Климент Римски. Помалите норвешки владетели смислија заговор против него и го убија во битка. Неговото тело беше положено во црквата Свети Климент и бидејќи се покажа чудотворно, Олаф беше вброен во ликот на светителите. Уште тогаш, споменот за него почна да се празнува и во Русија.

Сподели на твитер
днсАвгуст 2022
П119
В220
С321
Ч422
П523
С624
Н725
П826
В927
С1028
Ч1129
П1230
С1331
Н141
П152
В163
С174
Ч185
П196
С207
Н218
П229
В2310
С2411
Ч2512
П2613
С2714
Н2815
П2916
В3017
С3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Строг постСтрог пост
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
3
стар
стил
Август
16
Август
нов
стил
Вто., Успенски пост. Строг пост.
Преп. Исаакиј, Далмат и Фавст (IV-V)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Сите кои бараат нешто од Бога, а не го добиваат тоа, несомнено не го добиваат поради некоја од следниве причини: или затоа што бараат нешто прерано, или затоа што бараат недостојно, заради суета; или затоа што кога би го добиле она што го бараат би се возгордеале или, пак, би западнале во мрзливост.

Преп. Јован Лествичник
Лествица. 26. 60

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк