Православен календар

Светата маченичка Галина Коринтска и со неа: Хариеса, Ника, Калида, Нунехија, Василиса и Теодора

16 април (по стар стил)

Светата маченичка Галина е родена на Коринт, кој во тоа време е главен град на Ахаја, просветлен од апостолот Павле. По милоста Божја, таа го сретна праведниот старец Кодрат, којшто ја обрати кон верата во Христа. По страдањето на свети Кодрат (10 март, по стар стил) и другите маченици со него, праведната Галина и другите жени, ученички на Кодрат: Хариеса, Калиса, Нунехија, Василиса, Ника, Гали и Теодора, подражавајќи го својот учител, доброволно појдоа на маки за Христа. Тие можеа да се сокријат, но не го направија тоа. Нив заедно со светиот Леонид ги фрлија во море, но тие не потонаа, туку одеа по водата и пееја духовни химни. Мачителите се качија во кораби и ги фатија, по што им врзаа камен на врат и така ги удавија. Овие маченици пострадаа на 16 април 258 година.

Сподели на твитер
днсАприл 2023
С119
Н220
П321
В422
С523
Ч624
П725
С826
Н927
П1028
В1129
С1230
Ч1331
П141
С152
Н163
П174
В185
С196
Ч207
П218
С229
Н2310
П2411
В2512
С2613
Ч2714
П2815
С2916
Н3017
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
МаслоМасло
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
19
стар
стил
Март
1
Април
нов
стил
Саб., Велик Пост. Масло.
Мч-ци Хрисант и Дарија и други со нив пострадани (283)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Ако некој не им се спротивставува на помислите кои непријателот тајно ги сее во нас, туку со молитва кон Бога ја отсекува беседата со нив, тогаш тоа е знак дека неговиот ум се здобил со премудрост и дека го нашол пократкиот пат.

Преп. Исаак Сирин
Поуки. 30

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк