Православен календар

Преподобниот свештеномаченик Никита Серски

4 април (по стар стил)

Родум е од Албанија, но со словенско потекло. Се подвизуваше на Света Гора, во рускиот манастир, Свети Пантелејмон, каде што беше јеромонах. По некое време се оддалечи во скитот Света Ана, заради подвиг на безмолвие и пост. Потоа свети Никита се реши да пострада како исповедник на Христа. За таа цел, ја напушти Света Гора и дојде во градот Серес, во манастирот Свети Јован Претеча. Пристигна на Велики Понеделник, и откако се причести со Светите Тајни, на Велика Среда се упати кон џамијата Ахмед паша каде што живееше исламскиот учител заедно со своите ученици. Никита сретна еден куц ученик, и му рече дека ако се реши да прими христијанско крштение ќе оздрави од својата немоќ. Таму го фатија и го затворија. Следниот ден, на Велики Четврток, градскиот бег уреди соочување на Никита со најсилниот исламски вероучител и со сите образовани ревнители за исламот. Никита ги посрами сите нив, а за Мухамед отворено рече дека е измамник и ѓавол во тело. Заради тоа беше подложен на секакви измачувања, ноздрите му беа горени со свеќи, на главата му беше ставен усвитен железен венец, под ноктите му беа набиени игли, а потоа беше обесен со главата надолу и горен. Вечерта на Велика Сабота, Свети Никита беше осуден на смрт и веднаш обесен. Пред извршувањето на пресудата, Никита на сите им прости и од сите побара прошка. Таа ноќ жителите на градот видоа голема светлина на целата околина каде што пострада светиот Никита. На христијаните дури три дена подоцна им беше допуштено да го погребаат. Еден Солунски трговец не сакаше да го почитува Никита за светител и маченик, бидејќи Никита самиот ги беше предизвикал тие страдања, но на сон му се јави Христос уверувајќи го да не се сомнева во светоста на Никита. Отците од манастирот Свети Пантелејмон, откако разбраа за ова страдање, му составија служба. Свети Никита пострада на 4 април 1808 година.

Сподели на твитер
днсФевруари 2023
С119
Ч220
П321
С422
Н523
П624
В725
С826
Ч927
П1028
С1129
Н1230
П1331
В141
С152
Ч163
П174
С185
Н196
П207
В218
С229
Ч2310
П2411
С2512
Н2613
П2714
В2815
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
27
стар
стил
Јануари
9
Февруари
нов
стил
Четврток. Не се пости.
+Пренос на моштите на св. Јован Златоуст (438)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Некој човек постојано грешел, но потоа се каел – и така цел живот. На крајот се покајал и умрел. Злиот дух дошол по неговата душа и рекол: „Тој е мој.“ А Господ рекол: „Ако ти, кој си зол, повторно си го примал кај себе откако тој пред Мене се каел, како Јас да не го примам откако после паѓањето во грев повторно Ми се обраќаше со покајание?“

Преп. Амвросиј Оптински

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк