Православен календар

Свети маченици Монтан и Максима

26 март (по стар стил)

Светите Монтан и неговата жена Максима беа фатени заради исповедањето на Христовата вера, во време на прогонот на Диоклецијан. Беа изведени пред судијата Проб, управителот на Панонија. Покажаа таква ревност во заштита на христијанската вера, што судијата го прекина судскиот процес и нареди обајцата да бидат посечени со меч. Мачениците беа убиени во градот Сингидун, денешен Срем. Христијаните од Панонија успеаја да ги земат моштите на мачениците и да ги пренесат во Рим, во катакомбите на света Прискила. Таму тие се наоѓаа до 1804 година, кога беа откриени катакомбите, при што моштите на светата Максима беа најдени нетлени.

Сподели на твитер
днсДекември 2022
Ч118
П219
С320
Н421
П522
В623
С724
Ч825
П926
С1027
Н1128
П1229
В1330
С141
Ч152
П163
С174
Н185
П196
В207
С218
Ч229
П2310
С2411
Н2512
П2613
В2714
С2815
Ч2916
П3017
С3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Строг постСтрог пост
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
19
стар
стил
Ноември
2
Декември
нов
стил
Пет., Божикен пост. Строг пост.
Прор. Авдиј (од 12-те) (IX п.Х.); Мч. Варлаам (304)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Не вели дека само верата во нашиот Господ Исус Христос може да те спаси, бидејќи тоа е невозможно ако при тоа не се здобиеш и со љубов кон Него, засведочена со дела. Што се однесува до голата вера: и „бесовите веруваат и треперат“ (Јк. 2,19). Делото на љубовта се состои во усрдното правење на добро на ближниот, во великодушноста, трпението и благоразумното користење на работите.

Преп. Максим Исповедник
Поглавја за љубовта, 1.39-40

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк