Православен календар

Пеѓа Славни

Биографија

Предраг Икониќ, наречен Пеѓа Славни, е роден на 22 мај 1974 година во Сараево. Првиот стрип го објавил како средношколец во стрип фанзинот „Madcap“. Делувал во рамки на стрип-групата „New Art“, која издала и еден број на истоимениот фанзин. Денес живее и работи на Палами, Источно Сараево. Објавувал кратки стрипови, илустрации и карикатури во списанијата „Бумеранг“, „Еон“, „Секстаза“, „Бука“, „Пресинг“, „Стрип Пресинг“, „Ре“, „Жврљоскоп“, „Млад економист“, „Машинец“, „Филозоф“, „Правник“, „Билтен на машинијадата“, „Носорог“, „Парабелум“. Автор е на стрипот „Жорж Страшниот“ кој излегувал во електронска форма. Изложувал на многу групни изложби. По сценарио на Дејан Стоиљковиќ, работел на стрипот „Екстра Геџа – татко на суперхероји“. Со сценаристот Владимир Тадиќ работел на стрипот „Од револт“ кој излегува во електронска форма. Заедно со дваесетина други автори го уредил и нацртал стрип албумот „Сараевски атентат / Србите во Првата светска војна“, а заедно со Милан Младиќ го реализирал стрип албумот „Стрипказни“ кој се состои од стрипови според приказните на Петар Кочиќ. Активен член е на Здруженјието на стрип-автори на Република Српска и уредник на матичното списание „Парабелум“, кое има осум броеви до сега.Контакт

L.uomo.di.carta

Дела
днсФевруари 2023
С119
Ч220
П321
С422
Н523
П624
В725
С826
Ч927
П1028
С1129
Н1230
П1331
В141
С152
Ч163
П174
С185
Н196
П207
В218
С229
Ч2310
П2411
С2512
Н2613
П2714
В2815
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
20
стар
стил
Јануари
2
Февруари
нов
стил
Четврток. Не се пости.
+Преп. Ефтимиј Велики (473)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Расудливиот човек, размислувајќи за исцелителноста на Божјата Промисла, со благодарност ги поднесува несреќите коишто му се случуваат, причините за нив тој ги гледа во своите сопствени гревови, а не во нешто друго. Неразумниот, пак, кога греши и добива за тоа казна, како причина на своите несреќи Го смета или Бога или другите луѓе, и не ја разбира премудрата грижа на Бог за него.

Преп. Максим Исповедник
Поглавја за љубовта, 2.46

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк