Православен календар

Свети Висарион II, Архиепископ Лариски

15 септември (по стар стил)

Свети Висарион живееше во првата половина на шеснаесеттиот век. Се роди од побожни родители во селото Велика Пила, во Тесалиjа. Од раната младост го изучуваше писмото, а од десет години го возљуби монашкиот живот. Негов духовен отец беше Митрополитот лариски Марко, со кого помина добар дел од својот живот, кој го произведе најнапред за чтец, потоа за ипоѓакон, го ракоположи за ѓакон, па за јереј, и најпосле го хиротониса за Епископ лариски. Свети Висарион многу се грижеше за сиромашните и за оние што страдаат и боледуваат. На бедните им служеше, а болните со молитва и слово ги исцелуваше. Беше голем чудотворец за време на животот и после упокојувањето. Го основа прекрасниот и познат манастир „Христос Спасител“ во Лариската епархија, познат како Дусик. Мудро и богољубиво управувајќи со своето паство, блажениот Висарион се пресели кај Господа кога имаше над педесет години од животот (околу 1541 или 1550 година), и беше погребан во црквата Свети Никола, близу манастирот Дусик.

Сподели на твитер
днсСептември 2021
С119
Ч220
П321
С422
Н523
П624
В725
С826
Ч927
П1028
С1129
Н1230
П1331
В141
С152
Ч163
П174
С185
Н196
П207
В218
С229
Ч2310
П2411
С2512
Н2613
П2714
В2815
С2916
Ч3017
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
8
стар
стил
Септември
21
Септември
нов
стил
Вторник. Не се пости.
Рождество на Пресвета Богородица
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Сè што ќе изгубиш поради името Божјо - ќе го сочуваш; сè што ќе зачуваш за себеси ќе го изгубиш. Сè што ќе дадеш во името Божјо ќе го добиеш со добивка; сè што ќе дадеш поради сопствена слава и гордост исто како да си го фрлил во вода. Сè што примаш од луѓето како од Бога ќе ти донесе радост, сè што примаш од луѓето како од луѓе ќе ти донесе грижа.

Св. Николај Охридски
Мисли за доброто и злото

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк