Православен календар

Свети Силуан Атонски

11 септември (по стар стил)

Роден во 1866 година во Тамбовската губернија во Русија. На 27 годишна возраст отиде на Света Гора, каде што се замонаши во манастирот „Свети Пантелејмон“. Бивајќи ревносен подвижник, мошне рано се стекна со благодатниот дар на непрекината молитва, откако имаше видение на Христа. После долги години на духовна борба, стекна големо смирение и внатрешен мир. Се молеше и плачеше за целиот свет како за самиот себеси, и како најголема вредност ја сметаше љубовта кон непријателите. Иако беше скоро без никакво образование, многумина теолози, епископи и духовници доаѓаа да побараат совет од него. Неговите записи се објавени во книгата „Старец Силуан“ која се смета за шести том на „Добротољубието“. Се упокои во 1938 година.

Сподели на твитер
днсСептември 2023
П119
С220
Н321
П422
В523
С624
Ч725
П826
С927
Н1028
П1129
В1230
С1331
Ч141
П152
С163
Н174
П185
В196
С207
Ч218
П229
С2310
Н2411
П2512
В2613
С2714
Ч2815
П2916
С3017
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
10
стар
стил
Септември
23
Септември
нов
стил
Сабота. Не се пости.
Св. маченички Минодора, Митродора и Нимфодора (311)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Кој и да си ти, со каква работа и да се занимаваш, дај си сметка на себеси, на каков начин си го исполнил твоето дело: на христијански или на незнабожечки, т.е. потпирајќи се на самољубие и на животна корист. Христијанинот е должен да помни дека секое, дури и најмало дело, има морално начало. Христијанинот кој што го помни учењето на Исуса Христа е должен така да го исполнува секое свое дело што тоа би ја распространувало Божјата благодат и Царството Небесно помеѓу луѓето.

Св. Гавриил Имеретински
Годишен отчет

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
Facebook app privacy policy
© Денови.мк