Православен календар

Света Касијана химнограф

7 септември (по стар стил)

Преподобната Касијана живееше во 9 век, во Цариград, во времето на иконоборецот цар Теофил. Потекнуваше од видно семејство и се имаше стекнато со високо образование. Основа манастир во Цариград каде што стана игуманија, по вдахновение од нејзниот духовен отец, светиот Теодор Студит. Од царот иконоборец претрпе прогони и камшикување, поради тоа што не сакаше да молчи и да не зборува против ереста на иконоборството. Позната е како химнограф на Црквата и е единствена жена чиишто дела се користат во православното богослужење. Нејзини творби се канонот на Велика Сабота и дел од стихирите на Рождеството Христово, на Рождеството на Претечата и на други празници.

Сподели на твитер
днсСептември 2021
С119
Ч220
П321
С422
Н523
П624
В725
С826
Ч927
П1028
С1129
Н1230
П1331
В141
С152
Ч163
П174
С185
Н196
П207
В218
С229
Ч2310
П2411
С2512
Н2613
П2714
В2815
С2916
Ч3017
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
8
стар
стил
Септември
21
Септември
нов
стил
Вторник. Не се пости.
Рождество на Пресвета Богородица
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Кога ќе почнат да нè фалат да побрзаме да се потсетиме на мноштвото наши беззаконија; и ќе увидиме дека навистина сме недостојни за она што другите го велат или го прават во наша чест.

Преп. Јован Лествичник
Лествица. 22. 42

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк