Православен календар

Преполовение на Педесетница

средата во третата недела по пасха

Во средата на раслабениот го празнуваме празникот на Преполовение на Педесетницата, заради почеста на двата големи празници – Пасха и Педесетница, бидејќи тој ден е посреде нив и ги соединува двата. Кај Јудејците имаше три големи празници: првиот – Пасха, кој се празнува во спомен на преминувањето преку Црвеното море, вториот – Педесетница, во спомен на пребивањето во пустината, по преминувањето на Црвеното море, бидејќи педесет денови беа во пустината пред Мојсеј да го прими законот, третиот – Сеници, во спомен на скинијата која Мојсеј ја виде на гората. Откако Христос над раслабениот изврши чудо, Јудејците се соблазнија, затоа што тоа се случи во сабота, и сакаа да го убијат Исуса. Затоа, Тој замина во Галилеја, каде што го изврши чудото со петте лебови и двете риби, од кои што нахрани пет илјади мажи, и нивните жени и деца. Потоа, на празникот Сеници дојде во Јерусалим, но некако тајно. На преполовението на тој празник, влезе во храмот за да поучува. Сите се восхитуваа на Неговото учење, и завидувајќи Му, говореа: „Од каде го знае Тој сето ова, кога не се учел на писмата?“ Новиот Адам, пак, Исус, знаеше сè како и првиот Адам, а бивајќи Бог, беше преисполнет со секаква премудрост. Повторно роптаа против Него и сакаа да го убијат. Христос ги разобличуваше велејќи: „Зошто сакате да ме убиете? Затоа што исцелив човек во сабота? Мојсеј законодавецот заповеда во сабота да се врши обрезание.“ Многу зборуваше со нив и им покажуваше дека Е Оној Којшто го дал законот, и Кој Е еднаков на Отецот. На последниот ден од празникот Сеници, Исус извика со висок глас: „Ако некој е жеден, нека дојде при Мене, да пие“. Во тие поуки, Христос Се покажа Себеси како Месија, Посредник и Оној Кој нè измири нас со Својот вечен Отец. Затоа, празнувајќи го денешниот празник, Го воспеваме Иисуса Христа како Месијата.

Сподели на твитер
днсЈули 2024
П118
В219
С320
Ч421
П522
С623
Н724
П825
В926
С1027
Ч1128
П1229
С1330
Н141
П152
В163
С174
Ч185
П196
С207
Н218
П229
В2310
С2411
Ч2512
П2613
С2714
Н2815
П2916
В3017
С3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
3
стар
стил
Јули
16
Јули
нов
стил
Вторник. Не се пости.
Мч. Јакинт (108); +Пренос на моштите на св. Филип, митр. Московски (1652)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Очисти го умот твој од гнев, злопамтење и срамни мисли; и тогаш ќе узнаеш како Христос ќе пребива во тебе.

Преп. Максим Исповедник
Глава за љубовта, 4.76

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
Facebook app privacy policy
© Денови.мк