Православен календар

Праведен Аарон Првосвештеник

12 март (по стар стил)

Првиот старозаветен првосвештеник. Син на Амрам и Јохаведа, од коленото Левиево, постар брат на пророкот Мојсеј. Роден во Египет, му помагаше на Мојсеј при ослободувањето на еврејскиот народ од египетското ропство, јавувајќи се пред фараонот како претставник на пророкот, кој говори од негово име. Аарон учествуваше во 40-годишното странствување на Евреите по пустината, каде што и беше од Бога поставен за првосвештеник. Се упокои на 123 годишна возраст, во 1445 година пред Христа, на гората Ор, во пустината, не достигнувајќи ја ветената земја, исто како и Мојсеј. Целиот род Ааронов беше избран за свештеничко служење во старозаветната Црква, и првосвештенството на неговите потомци се зачува сè до доаѓањето на Христа спасителот на земјата. Од потомството на Аарона беше и Елисавета, мајката на свети Јован Крстител. Според учењето на светиот апостол Павел, Аарон како првосвештеник е праобраз на Иисуса Христа, кој е Првосвештеник на Новиот Израил, на новозаветната Црква.

Сподели на твитер
днсЈуни 2019
С119
Н220
П321
В422
С523
Ч624
П725
С826
Н927
П1028
В1129
С1230
Ч1331
П141
С152
Н163
П174
В185
С196
Ч207
П218
С229
Н2310
П2411
В2512
С2613
Ч2714
П2815
С2916
Н3017
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
6
стар
стил
Јуни
19
Јуни
нов
стил
Среда. Не се пости.
Преп. Висарион Египетски (IV-V); Преп. Иларион Нов (845)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Оној кој е слуга Господов, тој се бои само од Господа, а оној што нема страв Божји, тој често се плаши и од сопствената сенка... Бојазливоста е ќерка на неверието... Гордата душа е робинка на стравот, надевајќи се на себеси таа стигнува до таму да се штрекнува при секој шум и да се плаши и од сенки.

Преп. Јован Лествичник
Лествица, 21.11,1,4

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк