Православен календар

Преподобен Варсонуфиј

29 февруари (по стар стил)

Родум од Палестина. Роден како незнабожец, а се крсти во својата осумнаесетта година и веднаш се замонаши и го доби името Јован. Кога се прочу со својот доблесен живот, го избраа за архиепископ на Дамаск. Но, не остана долго на таа положба. Жеднеејќи по осамен духовен подвиг, тајно го напушти Дамаск и отиде во Нитриската пустина. Овде се пријави под името монах Варсонуфиј и веднаш доби послушание да биде манастирски водоносец. Некогашниот архиепископ ова послушание го прими со радост. Со своето расудување и со другите скапоцени доблести наскоро им стана пример на сите монаси. Дури пред смртта на монасите им беше откриено кој е тој. Така, овој светител послужи со својот пример за укор на гордите и властољубивите, а за утеха на смирените и кротките. Се упокои мирно, во 457 година.

Сподели на твитер
днсАвгуст 2021
Н119
П220
В321
С422
Ч523
П624
С725
Н826
П927
В1028
С1129
Ч1230
П1331
С141
Н152
П163
В174
С185
Ч196
П207
С218
Н229
П2310
В2411
С2512
Ч2613
П2714
С2815
Н2916
П3017
В3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
23
стар
стил
Јули
5
Август
нов
стил
Четврток. Не се пости.
Мч-ци Трофим, Теофил и други со нив (305); Почаевска икона Богородична (1675)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Не се труди со разобличувања да му принесеш полза на оној кој се фали со добродетелите, бидејќи оној што сака себеси да се покажува, тој не може да биде љубител на вистината.

Преп. Марко Подвижник
Слова. 2. 222

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк