Православен календар

Светиот Бид Многупочитуван

27 мај (по стар стил)

Англичанец. Уште како 8 годишно момче замина во манастир, каде што го помина целиот живот во молитва и созерцание. Во текот на шесте децении поминати во манастир, само во два наврати излезе од манастирот на кратко време. Беше рано замонашен и ракоположен во свештенички чин. Се посвети на учење, ги изучи и латинскиот и грчкиот јазик, па ги читаше текстовите и на западните и на источните свети отци. Напиша многу трудови, од кои најпозната е „Историјата на англискиот народ“, но уште пообемни се неговите толкувања на Светото Писмо, беседите и житијата на англиските светци, како и преводот на Светото Писмо на древноанглиски јазик. Се упокои на 25 мај 735 година, а недолго после тоа, неговите мошти беа најдени нетлени. Во 20 век, од страна на Руската Црква во Англија, вброен е помеѓу православните светители.

Сподели на твитер
днсЈуни 2022
С119
Ч220
П321
С422
Н523
П624
В725
С826
Ч927
П1028
С1129
Н1230
П1331
В141
С152
Ч163
П174
С185
Н196
П207
В218
С229
Ч2310
П2411
С2512
Н2613
П2714
В2815
С2916
Ч3017
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Строг постСтрог пост
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
16
стар
стил
Јуни
29
Јуни
нов
стил
Сре., Апостолски пост. Строг пост.
Св. Тихон, еп. Аматунтски (425); Преп. Тихон Медински (1492)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Кога лошите мисли те опкружуваат тогаш моли Му се на Бога: „Господи, Творче мој и Создателу. Ти гледаш дека душата моја е вознемирена од лоши мисли, помилуј ме“... научи се веднаш да ги отсекуваш мислите. А ако се заборавиш и не ги избркаш веднаш, принеси покајание. Потруди се околу тоа, за да ти стане навика.

Преп. Силуан Атонски
Списи, XVII.4.6

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк