Православен календар

Светиот апостол Алфеј и мачениците Аверкиј и Елена

26 мај (по стар стил)

Еден од седумдесетте. Татко на двајца апостоли од дванаесетте, на Јаков Алфеев и Матеј евангелистот. Не е познато каде го проповедал Евангелието. Аверкиј и Елена исто така беа деца на светиот апостол Алфеј. Заради исповедање на верата во Иисуса Христа, светиот Аверкиј беше врзан гол среде пчеларник и маченички пострада од убодите на пчелите. Неговата сестра Елена беше убиена со камења.

Сподели на твитер
днсМај 2020
П118
С219
Н320
П421
В522
С623
Ч724
П825
С926
Н1027
П1128
В1229
С1330
Ч141
П152
С163
Н174
П185
В196
С207
Ч218
П229
С2310
Н2411
П2512
В2613
С2714
Ч2815
П2916
С3017
Н3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
15
стар
стил
Мај
28
Мај
нов
стил
Четврток. Не се пости.
Вознесение Господово
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Бог нè љуби повеќе отколку што можат да нè сакаат таткото, мајката, или кој било друг, дури и повеќе од што се љубиме самите себе.

Св. Јован Златоуст

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк