Православен календар

Празник на Тихвинската икона

26 јуни (по стар стил)

Според преданието, оваа икона на Пресвета Богородица е една од оние коишто биле напишани од светиот апостол и Евангелист Лука. Во 5 век од Јерусалим беше пренесена во Цариград каде што за неа беше изграден Влахеринскиот храм. Во 1383 година, седумдесет години пред падот на Цариград, таа исчезнала од храмот и во силна светлина се појавила во воздухот над Ладошкото езеро, во близина на градот Тихвин, во северна Русија. На местото каде што се спушти беше устроена црква и обител. А според градот Тихвин се нарече Тихвинска. Безбројни чуда се случија од оваа чудотворна икона, особено исцеленија на мнозина болни.

Сподели на твитер
днсЈули 2024
П118
В219
С320
Ч421
П522
С623
Н724
П825
В926
С1027
Ч1128
П1229
С1330
Н141
П152
В163
С174
Ч185
П196
С207
Н218
П229
В2310
С2411
Ч2512
П2613
С2714
Н2815
П2916
В3017
С3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
5
стар
стил
Јули
18
Јули
нов
стил
Четврток. Не се пости.
+Преп. Атанасиј Атонски (1000); Прмц. кн. Елисавета и мон. Варвара (1918)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Зарем Човекољубивиот Господ затоа ти дал многу, за ти да го употребиш само во своја полза? Не, туку за од твојот вишок да се надополни недостигот на другите.

Св. Јован Златоуст
Беседи на книгата Битие, 20

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
Facebook app privacy policy
© Денови.мк