Православен календар

Благоверните кнез Петар (во монаштво Давид) и кнегињата Февронија (во монаштво Евфросинија), Муромски чудотворци

25 јуни (по стар стил)

Благоверниот кнез Петар беше втор син на Муромскиот кнез Јуриј Владимирович. Стапи на Муромскиот престол во 1203 година. Неколку години претходно заболе од лепра и никој не успеваше да го излечи. Во видение на сон му беше откриено дека може да го исцели само ќерката на еден пчелар, благочестивата дева Февронија, селанка од селото Ласково во Рјазанската земја. Светиот Петар во тоа село ги испрати своите луѓе. Кога ја виде светата Февронија, толку ја засака заради нејзиното благочестие, мудрост и добрина, што дал завет дека ќе се ожени за неа откако ќе оздрави. Светата Февронија го исцелила и се омажила за него. Светите сопрузи ја зачуваа својата љубов при сите искушенија. Гордите бољари не сакаа да имаат кнегиња од пониските општествени слоеви и бараае од кнезот да ја остави. Тој одби, па двајцата сопружници беа изгонети. Тие на чамец отпловија по реката Ока и го напуштија градот. Светата Февронија го поддржуваше и утешуваше светиот Петар. Скоро потоа, врз градот Муром се изли гневот Божји и народот бараше да се врати кнезот, заедно со светата Февронија. Светите сопружници се прославијае со своите благочестие и милосрдие. Умреа на ист ден и час, на 25 јуни 1228 година, откако претходно примија монашки потстриг со имињата Давид и Евфросинија. Нивните тела беа положени во ист гроб. Светите Петар и Февронија претставуваат образец за христијанското сопружништво. Со своите молитви тие испраќаат небесен благослов на оние што стапуваат во брак.

Сподели на твитер
днсЈули 2021
Ч118
П219
С320
Н421
П522
В623
С724
Ч825
П926
С1027
Н1128
П1229
В1330
С141
Ч152
П163
С174
Н185
П196
В207
С218
Ч229
П2310
С2411
Н2512
П2613
В2714
С2815
Ч2916
П3017
С3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
ПостПост
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
17
стар
стил
Јули
30
Јули
нов
стил
Петок. Пост.
Вмц. Марина (IV)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Оние кои Ме љубат и Јас ги љубам и оние кои Ме прославуваат ќе ги прославам“ (Изреки. 8,17; 1Цар. 2,30) - вели Господ за своите светии. На светиите Господ им Го дарувал Светиот Дух и тие во Светиот Дух нè љубат нас. Светиите ги слушаат нашите молитви и имаат од Бога сила да ни помагаат. За ова знае целиот христијански род.

Преп. Силуан Атонски
Списи, XII.1,8

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк