Православен календар

Свештеномаченик Терентиј (Терциј), епископ Икониски

21 јуни (по стар стил)

Светиот Терциј е еден од 70-те апостоли. По потекло од Коринт, беше еден од најблиските ученици и соработници на светиот апостол Павел. Познато е дека посланието на апостолот Павел кон Римјаните беше напишано од апостолот Терциј, бидејќи апостолот Павел, според неговото сопствено сведоштво, имаше неразбирлив ракопис кој беше тешко да се препишува. Дека Терциј го пишувал ова послание дознаваме и од самото послание, каде што ги читаме следните зборови: „Ве поздравувам и јас, Терциј, кој го напиша ова послание“ (Рим. 16, 22). Светиот апостол Терциј беше епископ во Иконија после светиот апостол Сосипатр, и таму се удостои да прими маченички венец. Пострада во I век, беше прободен со зашилено дрво.

Сподели на твитер
днсЈули 2024
П118
В219
С320
Ч421
П522
С623
Н724
П825
В926
С1027
Ч1128
П1229
С1330
Н141
П152
В163
С174
Ч185
П196
С207
Н218
П229
В2310
С2411
Ч2512
П2613
С2714
Н2815
П2916
В3017
С3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
РибаРиба
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
29
стар
стил
Јуни
12
Јули
нов
стил
Петок. Риба.
Славни апостоли
Петар и Павел (67)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Со сите сили барај од Господа смирение и братска љубов, бидејќи за љубовта кон братот Господ бесплатно ја дава Својата благодат. Самиот испитај: еден ден барај од Бога љубов кон братот, а другиот живеј без љубов и тогаш ќе ја увидиш разликата.

Преп. Силуан Атонски
Списи, XVI. 8

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
Facebook app privacy policy
© Денови.мк