Православен календар

Значење на името

Јуда

Машко име

Оригиналната форма на името е: יהודה (Јехуда)

Името е со еврејско потекло.

Значење на името: пофалба за Бога.

Иако името Јуда најчесто се поврзува со Јуда Искариот, кој го предаде Господа Исуса Христа и потоа се обеси, и поради тоа има негативна асоцијација, самото име нема лошо значење, и тоа име го носеле и други луѓе, кои биле светители, за разлика од овој предавник.

Именден

Апостол Јуда (Тадеј) Алфеев, брат Јаковов (околу 80) се празнува на 19 јуни (по стар стил), т.е. 2 јули (по нов стил).


Сподели на твитер
днсСептември 2021
С119
Ч220
П321
С422
Н523
П624
В725
С826
Ч927
П1028
С1129
Н1230
П1331
В141
С152
Ч163
П174
С185
Н196
П207
В218
С229
Ч2310
П2411
С2512
Н2613
П2714
В2815
С2916
Ч3017
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
6
стар
стил
Септември
19
Септември
нов
стил
Недела. Не се пости.
Спомен на чудото на Архистратигот Михаил во Колос (IV)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Христос не бара исполнување на заповедите само по себе, туку исправање на душата, и поради тоа ги востановил заповедите.

Преп. Исаак Сирин
Поуки. 34

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк