Православен календар

Значење на името

Името Ермиј произлегува од името Ермис

Ермис

Машко име

Оригиналната форма на името е: Ἑρμῆς

Името е со грчко потекло.

Значење на името: од зборот ἕρμα што значи граничен камен. Во грчката митологија Ермис (Хермес) е паганско божество на патувањето, трговијата, итроштината.

Именден

Апостол од 70-те Ерма (I) се празнува на 31 мај (по стар стил), т.е. 13 јуни (по нов стил), 8 март (по стар стил), т.е. 21 март (по нов стил), 8 април (по стар стил), т.е. 21 април (по нов стил) и на 5 ноември (по стар стил), т.е. 18 ноември (по нов стил).


Други светители со ова име се:

Сподели на твитер
днсСептември 2021
С119
Ч220
П321
С422
Н523
П624
В725
С826
Ч927
П1028
С1129
Н1230
П1331
В141
С152
Ч163
П174
С185
Н196
П207
В218
С229
Ч2310
П2411
С2512
Н2613
П2714
В2815
С2916
Ч3017
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
ПостПост
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
11
стар
стил
Септември
24
Септември
нов
стил
Петок. Пост.
+Преп. Теодора Александријска (V); Преп. Силуан Атонски (1938)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Постојано моли се, при секоја работа, и ништо да не правиш без Божја помош... Оној кој без молитва прави нешто или за нешто се грижи, тој не се здобива со успех при крајот на своето дело. За тоа Господ рекол: „без Мене не можете да правите ништо“ (Јн. 15,5).

Преп. Марко Подвижник
Слова. 2. 94. 166

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк