Православен календар

Преподобен Евлогиј, архиепископ Александриски

13 февруари (по стар стил)

Еден од најзначајните најактивните јерарси во VI век. Првин беше игумен на Богородичната Јустинијанова обител во Антиохија, а потоа беше избран на катедрата на градот Александрија каде што служеше 27 години. Во сите години на своето служење тој непрекинато се бореше против различните ереси. За неговата дејноста знаеме преку писмата упатени кон него од светиот Григориј Двоеслов. Светиот Евлогиј се упокои во 607 или 608 година. Неговите дела се делумно зачувани во записите на патријархот Фотиј и во нив се разоткрива православното учење за природите на Господа Иисуса Христа, и тие се упатени против ересите кои постоеле во времето на свети Евлогиј. Во целост само една негова беседа е зачувана до денес, беседата на празникот Цветници.

Сподели на твитер
днсМај 2024
С118
Ч219
П320
С421
Н522
П623
В724
С825
Ч926
П1027
С1128
Н1229
П1330
В141
С152
Ч163
П174
С185
Н196
П207
В218
С229
Ч2310
П2411
С2512
Н2613
П2714
В2815
С2916
Ч3017
П3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
13
стар
стил
Мај
26
Мај
нов
стил
Недела на раслабениот. Не се пости.
Мч-ка Гликерија дева и со неа постраданите, во Лаодикија (177)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Вистина – тоа не е мисла, не е збор, не е релативна работа, не е закон. Вистината е Личност. Таа е Суштество Кое проникнува во сите суштества и на сите им дава живот... Ако ја бараш Вистината со љубов и заради љубов, Таа ќе ја открие светлината на Своето лице пред тебе, онолку колку што можеш да поднесеш, а да не изгориш.

Св. Николај Охридски
Мисли за доброто и злото

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
Facebook app privacy policy
© Денови.мк