Православен календар

Преподобниот маченик Анастасиј

22 јануари (по стар стил)

Родум од Персија (Иран). Незнабожечкото име му е Магундат. Татко му беше маг. Во тоа време, персискиот цар Хозрој го зазеде светиот град Јерусалим и од таму во плен во Персија го донесе дрвото на Крстот Господов. Крсното дрво толку восхитуваше со необични чудеса што многумина говореа: „Христијанскиот Бог дојде во Персија“. Слушајќи за тоа, младиот Магундат почна да се распрашува за земниот живот на Спасителот и срцето негово го допре Божјата благодат и во неговата душа се запали огнот на верата. Служејќи како војник во војската на царот Хозрој, Магундат беше испратен да војува со Византија. Таму Магундат ја напушти својата војска, бидејќи претпочиташе да живее во беда и неизвесност помеѓу христијаните, отколку во богатство и почит во својата татковина помеѓу незнабожците. Првин отиде во градот Јерапол каде најде еден Персиец христијанин и остана да живее кај еден него. Потоа дојде во Јерусалим, каде што прими Крштение и го доби името Анастасиј. Стапи во манастир и таму се подвизуваше, украсувајќи се себеси со смиреномудрие, кротост и трудољубивост. По седум години поминати во манастир, воочи празникот на Воскресението Христово, му беше откриено дека го чека маченичка смрт за Христа. Тој го напушти манастирот и отиде во Кесарија, која тогаш беше заземена од Персијците. Таму го проповедаше Христа и го разобличуваше незнабоштвото. Беше фатен и обвинет дека е шпион. Го изложија на жестоки маки и го принудуваа да се одрече од Христа и да се врати во персиската вера. Долго го држеа во затвор и во маки, но тој остана непоколеблив. Најпосле самиот цар Хозрој му изрече смртна пресуда. Беше удавен заедно со уште 70 христијани, а главата му ја отсекоа и му ја пратија на царот Хозрој.

Сподели на твитер
днсМарт 2024
П117
С218
Н319
П420
В521
С622
Ч723
П824
С925
Н1026
П1127
В1228
С1329
Ч141
П152
С163
Н174
П185
В196
С207
Ч218
П229
С2310
Н2411
П2512
В2613
С2714
Ч2815
П2916
С3017
Н3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
20
стар
стил
Февруари
4
Март
нов
стил
Понеделник. Не се пости.
Преп. Лав, еп. Катански (780); Преп. Агатон Печерски (XIII-XIV)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Кога лошите мисли те опкружуваат тогаш моли Му се на Бога: „Господи, Творче мој и Создателу. Ти гледаш дека душата моја е вознемирена од лоши мисли, помилуј ме“... научи се веднаш да ги отсекуваш мислите. А ако се заборавиш и не ги избркаш веднаш, принеси покајание. Потруди се околу тоа, за да ти стане навика.

Преп. Силуан Атонски
Списи, XVII.4.6

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
Facebook app privacy policy
© Денови.мк