Православен календар

Света Агнија римјанка

21 јануари (по стар стил)

Маченичката Агнија се роди во Рим, во семејство на благочестиви родители, и беше воспитана во христијанската вера. Кога имаше 13 години, откажа да се омажи за синот на началникот на областа и да принесе жртва на паганската богиња Веста. Заради тоа беше казнета – гола испратена во јавна куќа. Но, Бог устрои да ѝ порасне косата до толку многу што ѝ го покриваше целото тело, како облека, а во куќата ја пресретна Ангел Божји кој ја покри со таква блескава светлина што нечестивите младичи кои биле таму не можеа ниту да ја гледаат. Кога светата Агнија почна да се моли, виде пред себе бела облека, исткаена од Ангелите. Младичот кој ги предизвика сите овие неволји за светата Агнија влезе во собата за да ја обесчести, но наместо тоа, веднаш падна мртов. По молба на таткото на момчето, Агнија со својата молитва го воскресна умрениот, кој веднаш почна да го слави Бога. Заради ова чудо, во Христа поверуваа и се крстија 160 луѓе. Сите тие, заедно со младичот беа веднаш предадени на смрт. Светата Агнија беше подложена на жестоки измачувања и на крај беше убиена со меч во грлото. На нејзиниот гроб, по многу години, прими исцеление Констанција, ќерката на Константин Велики и во знак на благодарност подигна црква на тоа место, а подоцна и женски манастир.

Сподели на твитер
днсЈуни 2024
С119
Н220
П321
В422
С523
Ч624
П725
С826
Н927
П1028
В1129
С1230
Ч1331
П141
С152
Н163
П174
В185
С196
Ч207
П218
С229
Н2310
П2411
В2512
С2613
Ч2714
П2815
С2916
Н3017
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
7
стар
стил
Јуни
20
Јуни
нов
стил
Четврток. Не се пости.
Свмч. Теодот Анкирски (303); Свмч. Маркелин, папа Римски (304)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Бог им го дал на луѓето зборот „љубов“ за со тој збор да го именуваат својот однос кон Него. Кога луѓето го злоупотребуваат овој збор именувајќи го својот однос кон земното, тој ја губи својата смисла.

Св. Николај Охридски
Мисли за доброто и злото

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
Facebook app privacy policy
© Денови.мк