Православен календар

Светиот свештеномаченик Зинон, епископ на Верона, Италија

12 април (по стар стил)

Светиот Зинон беше по потекло грк од Сирија. На млади години стана монах и се трудеше во изучувањето на Светото Писмо. Странствувајќи по манастирите, светителот дојде во градот Верона и таму се насели. Жителите на тој град го избраа за свој епископ. Тогашните императори Констанциј и Валент беа покровители на аријанската ерес, осудена на Првиот Вселенски Собор во 325 година. Со нивна помош аријанците почнале прогон против православните христијани. Во своите проповеди и писанија, светиот Зинон цврсто опстоја на православното учење и не подлегна на аријанизмот. Напиша 16 опширни и 77 кратки поуки. Се упокои околу 260 година. Светиот Григориј Двоеслов пишува за чудото кое се случило во 558 година на денот на свети Зинон: се излиле реките Тибар и Атесис и настанала поплава во Верона; водата стигнала до храмот на свети Зинон, и достигнала до прозорците на храмот, но иако биле отворени вратите, водата не влегла внатре, туку била запрена како од невидлив ѕид.

Сподели на твитер
днсАприл 2024
П119
В220
С321
Ч422
П523
С624
Н725
П826
В927
С1028
Ч1129
П1230
С1331
Н141
П152
В163
С174
Ч185
П196
С207
Н218
П229
В2310
С2411
Ч2512
П2613
С2714
Н2815
П2916
В3017
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
МаслоМасло
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
8
стар
стил
Април
21
Април
нов
стил
Недела на света Марија Египетска, Велик Пост. Масло.
Ап. од 70-те Иродион, Агав, Асинкрит, Руф, Флегонт и други со нив (I)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Оној кој не сака да ја знае волјата Божја, со умот оди по пат што виси над амбис, и од секаков ветар лесно паѓа: кога го фалат се гордее, кога не го фалат се огорчува; насладувајќи се со храна се препушта на телесните наслади; во страдањата плаче; кога нешто знае, тоа сака да го покаже; и кога ништо не разбира, се преправа дека разбира; ако се збогати - се прави важен, ако е во сиромаштија - лицемери; кога ќе се насити станува дрзок, а кога пости се фали; со оние кои го разобличуваат сака да спори, а на тие кои што му проштеваат, гледа како н неразумни.

Преп. Марко Подвижник
Поуки, 2.193

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
Facebook app privacy policy
© Денови.мк