Православен календар

Свет цар и пророк Давид Псалмопевец

неделата по Рождеството Христово

Светиот цар и пророк Давид бил предок по плот на Господа Исуса Христа. Тој бил осмиот и последен син на Јесеј, старешината на градот Витлеем. Во својата младост, Давид ги пасел овците на својот татко. Се одликувал со длабока вера и ревносно ја исполнувал волјата Божја. Кога Филистејците ја нападнале израелската земја, еден од нивните војници со име Голијат предизвикувал огромен страв кај Евреите бидејќи бил со огромен раст и голема сила, и никој од Евреите не се охрабрувал да му се спротивстави. Кога малечкиот Давид, кој бил дојден да им донесе храна на војниците, чул како Голијат ги навредува Евреите и нивниот Бог, излегол самиот тој на бој против него не носејќи никакво оружје – бидејќи бил премногу мал и слаб за да ги подигне штитот и мечот. Но, со еден удар со камен го усмртил Голијат, по што Евреите се охрабриле и ги победиле Филистејците. После смртта на првиот еврејски цар – Саул, Давид станал негов наследник. Мудро управувал со земјата и се трудел да му угоди на Бога. Основал нов град за престолнина на Израел и го нарекол „град на мирот“ – Јерусалим. Сакал таму да Му изгради храм на Бога, но Бог го известил дека тоа дело ќе го направи неговиот син – Самуил. За животот на царот Давид опширно е напишано во Светото Писмо, а неговите песни – псалмите, исто така претставуваат една книга од Стариот Завет – Псалтирот.

Сподели на твитер
днсЈануари 2019
В119
С220
Ч321
П422
С523
Н624
П725
В826
С927
Ч1028
П1129
С1230
Н1331
П141
В152
С163
Ч174
П185
С196
Н207
П218
В229
С2310
Ч2411
П2512
С2613
Н2714
П2815
В2916
С3017
Ч3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
Не се постиНе се пости
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
3
стар
стил
Јануари
16
Јануари
нов
стил
Среда. Не се пости.
Прор. Малахиј (IV п.Х.); Мч. Гордиј (IV)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Без искушенија... невозможно е да се научиш на премудроста на Духот и нема можност Божествената љубов да се утврди во твојата душа. Пред искушенијата човекот се моли на Бога како на туѓ. Кога влегува во искушенија од љубов кон Бога и не им се поддава, тогаш застанува пред Бога како искрен другар; затоа што во исполнување на волјата Божја водел борба со непријателот Божји и го победил.

Преп. Исаак Сирин
Поуки, 5

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк