Православен календар

Свети Лука исповедник, архиепископ Кримски

29 мај (по стар стил)

Светиот угодник Божји Лука, кој засвети во соборот на светителите на Црквата Христова како исповедник, се покажа пример за добар пастир, кој ги лекува како душевните, така и телесните болести, бидејќи во себе ги спои службите на архипастир и лекар. Неговите богословски трактати ја разгоруваат верата и ги убедуваат оние кои се сомничави за вистинитоста на Божјото битие, побивајќи ги различните псевдонаучни теории. Со својот подвиг светителот покажа што значи тоа да се носи крстот Христов. Роден е во 1877 година; по завршувањето на гимназијата сакаше да се определи за призив кој е полезен за страдалниот народ, и оттаму ја одбра медицината. По завршувањето на универзитетското образование се занимаваше со медицинска практика и научни истражувања. Во 1920-тите години работеше како хирург во Ташкент, каде што активно земаше учество во црковниот живот, посетувајќи ги заседанијата на црковното братство. Епископот Ташкентски му рече: „Докторе, Вие треба да бидете свештеник“, и тој тоа го прими како Божји призив. По тригодишно служење како свештеник, тој прими монашки потстриг и го зеде името Лука, според евангелистот и лекар Лука. Во 1923 година беше ракоположен за епископ. Од тоа време започнува крстниот пат на владиката како исповедник. Многукратно беше апсен, измачуван и затворан, но ништо не ја ослабе ревноста на светителот во исполнувањето на архипастирската должност и служењето на луѓето како лекар. Од 1946 година, па до своето упокојување во 1961 година тој управуваше со Кримската епархија. Се упокои на денот кога се празнуваат сите светители кои засветлиле во Руската земја. Ниту по смртта, овој пастир не ја остави својата паства, туку по неговите молитви се случуваа многубројни исцеленија. Во 1996 година неговите мошти беа најдени цели, и тие денес почиваат во катедралниот храм на Светата Троица во Симферопол.

Сподели на твитер
днсЈули 2020
С118
Ч219
П320
С421
Н522
П623
В724
С825
Ч926
П1027
С1128
Н1229
П1330
В141
С152
Ч163
П174
С185
Н196
П207
В218
С229
Ч2310
П2411
С2512
Н2613
П2714
В2815
С2916
Ч3017
П3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
РибаРиба
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
22
стар
стил
Јуни
5
Јули
нов
стил
Нед., Апостолски пост. Риба.
Свмч. Евсевиј, еп. Самосатски (380); Мч-ци Зинон и Зина (304)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Некои луѓе после изучувањето на светската литература се обрнуваат кон Светите Писанија, но не се обидуваат да ги познаат мислите на пророците и апостолите, туку почнуваат сè што самите говорат да го сметаат за закон Божји бидејќи за своите сопствени мисли несоодветно принесуваат докази од Светото Писмо. Дури тоа го сметаат за добро дело, а не за најпорочен вид на учење – да ги извитоперуваш мислите од Светото Писмо и произволно да ги потчинуваш на себеси, не земајќи ги пред вид очигледните противречности... Само на децата и на шарлатаните им е својствено другите да ги поучуваат во она што ни самите не го разбираат.

Бл. Јероним
Писмо кон св. Павлин

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк