Православен календар

Празник на Тихвинската икона

26 јуни (по стар стил)

Според преданието, оваа икона на Пресвета Богородица е една од оние коишто биле напишани од светиот апостол и Евангелист Лука. Во 5 век од Јерусалим беше пренесена во Цариград каде што за неа беше изграден Влахеринскиот храм. Во 1383 година, седумдесет години пред падот на Цариград, таа исчезнала од храмот и во силна светлина се појавила во воздухот над Ладошкото езеро, во близина на градот Тихвин, во северна Русија. На местото каде што се спушти беше устроена црква и обител. А според градот Тихвин се нарече Тихвинска. Безбројни чуда се случија од оваа чудотворна икона, особено исцеленија на мнозина болни.

Сподели на твитер
днсОктомври 2021
П118
С219
Н320
П421
В522
С623
Ч724
П825
С926
Н1027
П1128
В1229
С1330
Ч141
П152
С163
Н174
П185
В196
С207
Ч218
П229
С2310
Н2411
П2512
В2613
С2714
Ч2815
П2916
С3017
Н3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
ПостПост
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
14
стар
стил
Октомври
27
Октомври
нов
стил
Среда. Пост.
+Преп. Параскева (XI); Мч-ци Назариј, Гервасиј, Протасиј, Келсиј (68)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Љубовта се пројавува не само преку раздавање на имотот на оние кои имаат потреба, но уште повеќе – преку распространување на словото Божјо и помагање со дела.

Преп. Максим Исповедник
За љубовта, 1.26

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк