Православен календар

Благоверните кнез Петар (во монаштво Давид) и кнегињата Февронија (во монаштво Евфросинија), Муромски чудотворци

25 јуни (по стар стил)

Благоверниот кнез Петар беше втор син на Муромскиот кнез Јуриј Владимирович. Стапи на Муромскиот престол во 1203 година. Неколку години претходно заболе од лепра и никој не успеваше да го излечи. Во видение на сон му беше откриено дека може да го исцели само ќерката на еден пчелар, благочестивата дева Февронија, селанка од селото Ласково во Рјазанската земја. Светиот Петар во тоа село ги испрати своите луѓе. Кога ја виде светата Февронија, толку ја засака заради нејзиното благочестие, мудрост и добрина, што дал завет дека ќе се ожени за неа откако ќе оздрави. Светата Февронија го исцелила и се омажила за него. Светите сопрузи ја зачуваа својата љубов при сите искушенија. Гордите бољари не сакаа да имаат кнегиња од пониските општествени слоеви и бараае од кнезот да ја остави. Тој одби, па двајцата сопружници беа изгонети. Тие на чамец отпловија по реката Ока и го напуштија градот. Светата Февронија го поддржуваше и утешуваше светиот Петар. Скоро потоа, врз градот Муром се изли гневот Божји и народот бараше да се врати кнезот, заедно со светата Февронија. Светите сопружници се прославијае со своите благочестие и милосрдие. Умреа на ист ден и час, на 25 јуни 1228 година, откако претходно примија монашки потстриг со имињата Давид и Евфросинија. Нивните тела беа положени во ист гроб. Светите Петар и Февронија претставуваат образец за христијанското сопружништво. Со своите молитви тие испраќаат небесен благослов на оние што стапуваат во брак.

Сподели на твитер
днсОктомври 2021
П118
С219
Н320
П421
В522
С623
Ч724
П825
С926
Н1027
П1128
В1229
С1330
Ч141
П152
С163
Н174
П185
В196
С207
Ч218
П229
С2310
Н2411
П2512
В2613
С2714
Ч2815
П2916
С3017
Н3118
Строг пост
Масло
Риба

Без месо
Пост
Не се пости

Правило на постот за денес:
ПостПост
текстови

Што е тоа пост и зошто постиме?
Што е именден и зошто го славиме?
стрип
Кое е значењето на моето име и кога ми е именден?
Внеси го името
или најави се со Facebook
Список на православни имиња
Испратете честитка за именден
14
стар
стил
Октомври
27
Октомври
нов
стил
Среда. Пост.
+Преп. Параскева (XI); Мч-ци Назариј, Гервасиј, Протасиј, Келсиј (68)
денови.мк
Поставете православен календар на Вашиот сајт, клик за кодот.

Поуки
од Светите Отци

Не посакувај да слушаш за несреќата на твоите непријатели. Бидејќи оние кои слушаат такви зборови, потоа ги жнеат плодовите од своите желби.

Преп. Марко Подвижник. 2. 173.

Читајте ги поуките од Светите Отци на Вашиот мобилен телефон, и кога немате интернет. Бесплатната програма е достапна тука.
Денови.мк
© Денови.мк